Meclis’te ‘Çocuk İstismarı’ Önergesi Görüşülüyor… İyi Partili Erel: “Baskılar, Hakimlerin Bağımsız Milletvekili Değişmeyen Vermelerinin Önüne Geçiyor”

TBMM Umumi Kurulu’nda, çocuk istismarının engellenmesi için alınması müstelzim tedbirlerin belirlenmesi amacıyla sunulan araştırma önergesi konusunda mütekellim İYİ Tümen Aksaray Saylav Ayhan Erel, “Yasaların uygulanması üstüne siyasal baskılar, mahalle baskıları, tarikat baskıları, hakimlerin tarafsız, korkusuz ve bağımsız kendisine karar vermelerinin önüne geçmekte; bu işlemleri yapanların bu kabil eylemleri birlikte maalesef yanına kar kalmaktadır” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda zaman, İsmailağa Cemaati’ne sınırlı Hiranur Vakfı’nın kurucularından Yusuf Işıklı Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken Ayar İstekli ile evlendirdiğinin yıllar sonra ortaya çıkmasının ardından, her makule çocuk istismarının engellenmesi amacıyla alınması müstelzim tedbirlerin belirlenmesi üzere sunulan araştırma önergesi görüşülüyor.

Umumi Kurul’bile küçümseme düz İYİ Parti Gaziantep Mebus İmam Hüseyin Filiz, Doğruluk Bakanlığı’nın verilerine atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Bu veriler bize, rastgele bölüm tahminî 195 çocuğumuzun cinsî istismara maruz kaldığı gibi azgın ayrımsız gerçeği yansıtmaktadır. Türkiye Psikiyatri Derneği, yaptığı araştırmada, ülkemizde genel olarak istismara yakalanmış yavru oranını yüzdelik 33 olarak veriyor. Acun Sağlık Örgütü’nün 2020 yılında paylaştığı rapora göre; 2-17 gözyaşı arasındaki 1 milyara mümasil çocuk, 2019 yılında fiziksel, seksüel evet bile duygusal şiddete maruz bırakıldı. Dünyada 20 yaşın altındaki 10 tüvana kızdan biri seksüel ilişkiye girmeye zorlanıyor. 15-19 yaş arasındaki 19 milyon zinde kızın cinsî ilişkiye zorlandığı belirtiliyor. 10 çocuktan 6’sı ebeveynler eliyle fiziki adına cezalandırılıyor. Çocukların yüzde 10’u fiziki cezalardan legal namına korunamıyor. Gelişigüzel yıl 15 yaşın altında 41 bin bala, ev içi cinayet sonucu hayatını kaybediyor.”

Filiz, Türkiye’nin çocukların genişlik güvende olduğu ülkeler sıralamasında 18’inci sırada düz aldığını kaydederek, “Sebeplerine bakacak olursak; Türkiye’bile kanuncu düzenlemelerin umumi olarak çocukları istismara cebin koruyucu düzenlemeler olmasına rağmen oy endişeleri ile yasaların uygulanması üstüne pahal nekais ve duyarsızlıklardır” dedi.

SİYASİ BASKILAR, MAHALLE BASKILARI, TARİKAT BASKILARI, HAKİMLERİN TARAFSIZ, KÜLHANBEYI VE BAĞIMSIZ OLARAK KARAR VERMELERİNİN ÖNÜNE GEÇİYOR”

İYİ Fırka Aksaray Mebus Ayhan Erel ise istismarcıların çoğunluğunun çocukların çevresinde evet üstelik ailesinde güvendiği kişiler olduğunu söyledi. Erel, Türkiye’de bala istismarında sebep artma yaşandığını sorarak, “Yasaların uygulanması üzerine politik baskılar, mahalle baskıları, tarikat baskıları, hakimlerin tarafsız, cesur ve hür adına değişmeyen vermelerinin önüne geçmekte; bu işlemleri yapanların bu kabil eylemleri birlikte maalesef yanına kar kalmaktadır. Yapılan tetkikat sonucunda çıkan bire bir farklı sonuç, serencam yıllarda anbean artan ve yaygınlaşan meskenet ve iktisadi bunalım, bu artışın bildirme majör nedeni. Yoksulluktan ve yoksunluktan toplumun ve ailenin sunma kırılgan kesimleri, ilkin çocuklarımız etkilenmektedir” diye niteleyerek konuştu.

Share: