Mebus Arvas: “Dışişleri Bakanlığı Van’da temas bürosu açıyor”

Adalet ve Kalkınma Partisi Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Dışişleri Bakanlığı Van Temsilciliğinin açılması amacıyla daha evvel taleplerinin olduğunu belirterek, “Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun ziyaretinde müjdesini vermesiyle Van’ın önemi henüz bile kalık olacaktır” dedi.

Açıklamada bulunan Mebus Arvas, “Dışişleri Bakanlığı Yurtiçi İrtibat Büroları”nın yurtiçinde dış ilişkilerin yürütülmesi açısından önem ve lüzum taşıyan kentlerde bakanın teklifi ve Cumhurbaşkanının onayı ile açılabildiğini söyledi. Arvas, “Müdürlük gereği birlik bürolarının görevleri kurumsal işbirliği, yabancı temsilcilik ve yabancı heyetler ile amme diplomatlık, yetişek ve farklı konularla ilgili başlıklar altında belirtilmiştir. Çizgi kenti olan şehrimizde açılacak olan Dışişleri Bakanlığı temsilciğiyle Van’ın önemi elan bile kalık olacaktır. Dünya üzerindeki önce yerleşim yerlerinden biri olan Van, günümüzde halen yaşam alanı adına beğenilen ender şehirlerden biri olma özelliği taşımaktadır. Birçok uygarlığa familya sahipliği yapmasının nedeni zahir jeopolitik ve jeostratejik konumu ile yakından ilgilidir. Van zaman Türkiye’nin ve Avrupa’nın Asya’ya açılan kapısı konumundadır. Ortadoğu, Kafkaslar ve Orta Asya’nın kesiştiği bölgede düzlük düz şehrimiz, topluluk olduğu stratejik hâl itibariyle İran, Irak ve Azerbaycan’la yapılan ticarette yüce bire bir hakikat konumundadır. Tahminî 500 kilometre hinterlandında kâin Irak, Suriye, Azerbaycan, Nahçıvan, Gürcistan, Ermenistan kadar ülkelerin pazarlarına yakınlığı, karayolu, demiryolu ve havayolu ile sağladığı muvasala kolaylığı zımnında etkileşimi yüksektir. Bu nedenlerle Van bölgesinde aut siyasa açısından mehabetli bir merkezdir. Dışişleri Bakanlığı Van İrtibat Bürosu eliyle dünyanın seçme yeriyle temas kurmak çıktı tür ve henüz gösterişsiz arkaç gelecektir” dedi.

Van Mebus Abdulahat Arvas, Dışişleri Bakanlığı Yurtiçi İrtibat Bürosunun Van’üstelik açılacak olması zımnında memnuniyetlerini anlatım ederek, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Van halkı namına teşekkürname etti. – VAN

Share: