Martir eşinin projesiyle 7 ildeki 300 derslikte şehitlerin isimleri yaşatılıyor

Batmanlı şehit eşi Rabia Baliğ aracılığıyla başlatılan “Her Sınıfa Bir Martir İsmi” projesiyle, şehit düşen polis güçleri, leşker ve güvenlik korucularının isimleri okullarda yaşatılıyor.

Gaziantep’te 1 Mayıs 2016’de DEAŞ’lı teröristlerin saldırısı sonucu martir olan polis memuru Yusuf Ergen’in Batman’de güçlü eşi Rabia Baliğ, aralarında şehit eşi, annesi, kardeşi ve gönüllülerin bulunduğu grupla 2 sene geçmiş projeyi hayata geçirdi.

Şehitlerin isimlerinin yaşatılmasının amaçlandığı projeyle, şimdiye büyüklüğünde Ankara, İstanbul, Çorum, Yozgat, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Batman’bile bulunan 12 okuldaki 300 sınıfa şehitlerin isimleri verildi.

Proje kapsamında, akıbet namına Batman’daki Abdülhamid Han Rum Lisesi ile Sason ilçesinde Karşıyaka Kız Yatılı Kesim Ortaokulunun dersliklerinin girişine, şehitlerin etiket bilgileri, resimleri ve kabristanlarının nerede olduğu bilgisinin saha aldığı tablolar asıldı.

Martir eşi Rabia Baliğ, AA muhabirine, muhtelif toplumsal gravite projeleri gerçekleştirdiğini ve sonuç namına bile “Seçkin Sınıfa Tıpkısı Şehit İsmi” projesini fahri arkadaşlarıyla uyguladıklarını söyledi.

Martir eşinin arkası sıra 2020 yılında şehitlerinin avlu hikayelerinin düz aldığı bir kitap çalışması yaptıklarını kaydeden Erin, bu kitabın satışıyla elde edilen dirimsel sebebiyle bir yıl projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Erin, betik geliriyle projeyi devam ettireceklerini bildirdi.

“Proje sebebiyle çocuklarımız şehitlik bilinci kazanıyor ve şehitlerimizin isminin unutulmaması sağlanıyor.” diyen Baliğ, şöyle konuştu:

“Eşimin herhangi bir ant söylediği aynı meze vardı, ‘Anasız, babasız yaşanır, amma haymatlos yaşanmaz.’ diyerek. Bizi birlikte ayakta tutan yer şişman şeylerden biri bu oldu. Hangi ant bir çıkmaza düşsem eşimin bu sözü dirimlik aklıma. Şehitler asıl, ata, eş, ahi ve çocuklarını geride bırakıp vakit kaybetmeden yurt diye teröristlere alın savaştı. Tığ dahi onların hatırasını keyiflendirmek amacıyla çalışıyoruz.”

Abdülhamid Konak Anadolu Lisesi Müdürü Abdürrahim Arslan da projeyi büyük aynı kıvançla karşıladıklarını belirtti.

Arslan, “Rabia Hatun, bu projeyle bize geldiği ahit çok mutlu olduk. Filhakika bu manada 15 Orak Ayı başta görünmek amacıyla birçok içtimai etki projesi yapıyoruz. Bu şüheda projesi dahi bizleri haddinden fazla mutlu etti. Gelişigüzel sınıfa bir martir ismi isnat etmek aracılığıyla şehitlerimizin ismini yaşatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Öğrenciler ise şehitlerin unutulmaması namına heybetli benzeri proje olduğunu ve bu sayede şehitlerin isimlerinin seçkin devir kalplerinde yaşayacağını dile getirdi.

Share: