Malumat Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan : “Deve gribi üzere bulut etmeye lazım yok”

Olgun Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan : “Deve gribi amacıyla bulut etmeye ister yok”

Veri Müesses Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: “Temas gıda ve tılsım takviyesi sarmak akıllıca bire bir öz değil”

ANKARA Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Marifet Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Deve gribinin eskimemiş pandemiye dönüşebileceği yönündeki iddialara ilişkin, “Deve gribi amacıyla keder etmeye icap yok” dedi.

Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Oturmuş Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, İhlas bilim Ajansı muhabirine hususi açıklamalarda bulundu. İlhan, Koronavirüs salgın sürecinde serencam durumu, inflüenza (enflüanza) vakalarındaki artışı, immün sistemini kuvvetlendirmeye yönelik yapılması gerekenleri ve Acun Esenlik Örgütü uzmanlarının Deve gribinin yıpranmamış benzeri pandemiye dönüşebileceği yönündeki uyarıları değerlendirdi.

“Alt teneffüs yolu enfeksiyonu yani ‘akciğer tutulumu’ kabilinden durumların daha bir iki olduğuna şahit olmaktayız”

İlhan, bu yılın başında ortaya çıkan ‘omicron varyantı’ ile bulaş hızının daha aşkın amma öldürücülüğünün elan beş altı tıpkı ast varyant oluştuğunu hatırlatarak, “İnsanlar ilk başlarda haddinden fazla aşkın miktarda enfekte oldular. Hatırlarsak rakamlar yine yıl başından beri çok okkalı arttı. Burada tekrar muafiyet sistemi henüz düşük düzeyde olan, elan riskli olan 65 gözyaşı üstü vatandaşlar ve vakayiname rahatsızlığı olan vatandaşlar bütün dünyada imdi etkilendiler. Amma şu an geldiğimiz noktada imdi yeni varyantın elan biraz bulaştırıcılıkla birlikte bire bir zamanda öldürücülük gücünün bile daha az olduğuna şahit oluyoruz. Abes hazırda Koronavirüs hastaları içerisinde da hele alt solunum yolu enfeksiyonu yani ‘akciğer tutulumu’ kabil durumların elan bir iki olduğuna şahit olmaktayız” ifadelerini kullandı.

“Afiyet kuruluşlarına teneffüs yolu enfeksiyonu nedeniyle başvurular kalık durumda”

Solunum vasıtasıyla geçici virüslerin fazla miktarda olabileceği bire bir aktarılma içerisinde olunduğunun altını çizen İlhan, “Belki Koronavirüs döneminde çokça yaşamadık amma maske etmek zımnında inflüenza (grip), Respiratuar Sinsisyal Virüs ve tıpkısı zamanda Koronavirüs dahi havai hazırda görülüyor. Serencam dolaşma gerçekten sağlık kuruluşlarına, lüzumlu sülale hekimliklerine, lüzumlu özel hekimlere, gerek hastanelere sakil miktarda teneffüs yolu enfeksiyonu zımnında başvurular artmış durumda. Yakınmalar dahi çokça analog. Bu yakınmalar daha çok belli belirsiz çığlık, halsizlik, koku alma organı akıntısı, öksürük ve balgam şeklinde geliyor. Bunun ayırdına benzemek dahi hangisi olduğuna dair çokça kırıcı amma Allah’tan haddinden fazla madun solunum yolu enfeksiyonu tutulumu yapmıyor. Bu bizim amacıyla haddinden fazla heybetli tıpkısı molekül esasen yani kırıcı seyretmiyor” açıklamalarında bulundu. 65 yaş üstü ve vakayiname rahatsızlığı olan vatandaşların riskli olduğunu rapor eden İlhan, teneffüs yolu enfeksiyonlarından korunmak amacıyla sayrı olanların kendilerini izole etmesi gerektiğini, sirayet yolunun engellemesini ve rastgele sene grip aşısı olması gerektiğini rapor etti. Antrparantez İlhan, cümle bu önlemlere katma namına vatandaşların bulundukları ortamı bozulmamış çekicilik ile havalandırması gerektiğinin birlikte altını çizdi.

“Değme gıda ve deva takviyesi ahzetmek doğru tıpkısı molekül değil”

Tahkim gıdaların immün sistemini (muafiyet sistemi) kuvvetlendirdiğine yönelik bilgelik kirliliği olduğuna dikkati calip İlhan, “Biz dolgunca benzeri muafiyet sistemi, bol aynı immün sistemine iyesi olmak istiyorsak, yapmamız gereken akilane ve dimdik beslenmek. Bunun genişlik başında tabii kim kötü ve alkolden uzak ara vermek gerekiyor. Eli Nimetli sıvı bezdirmek gerekiyor ve stabil ve tam beslenmek gerekiyor. Yani protein, karbonhidrat ve yağdan kararlı benzeri içerikle nemalanmak gerekiyor. Şöyle spesifik gıda yok. Bunlar haddinden fazla gündeme getiriliyor, kimi vakit ekranda ve sosyal medyada görüyoruz amma ‘şunu yiyin, bunu yiyin bu sayede immün sisteminiz artar” diyerek tıpkısı şeye ihtiyaç bulunmayan. Şayet tıpkı doktor kişilere tavsiye mektubu etmişse, ‘sizin bağışıklık sisteminiz düşük, şu vitamini kullanın’ demişse o antlaşma kullanmak gerekir. Onun dışında değme ne bire bir azık ve ilaç takviyesi koymak akilane aynı özdek değil” diye niteleyerek konuştu.

“Deve gribi için keder etmeye lazım yok”

Deve gribinin kullanılmamış tıpkı pandemiye dönüşebileceğine ait ürkü yapılmamasına dikkati calip Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı ve Afiyet Bakanlığı Koronavirüs Selen Müesses Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sözlerine şöyle bitmeme etti: “Türkiye’den tutkun sayıda insan dünya kupasına gidiyor. Türkiye ihtimal çok kişinin gelip gittiği bire bir meydan ama Orta Şark Solunum Sendromu yenilen ve içilenden öte çıktı teneffüs tarafından bulaşan bire bir virüs esasta. MERS adına bunu tanımlamak gerekiyor. O yüzden bunun amacıyla çokça tıpkı bulut etmeye lüzum bulunmayan. Riskli durumlardan istinkâf etmek tabii gelişigüzel şeyin başı olacaktır.”

“Yegâne ayrımsız testin kullanılması hem iktisadi hem kıytırık”

Biricik teşhis kiti ile 4 virüsün tespit edileceği kuma tanı kiti üretiminin çokça mehabetli aynı evolüsyon olduğunu kaydeden İlhan, ” Bizimde analog çalışmalarız var ve takatli haddinden fazla âlim bile analog çalışmalar yapıyor. Esenlik Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarını de ben çokça eşsiz buluyorum. Zira hakeza tıpkı tanılama kitinin geliştirilmesi elimizi çok kolaylaştıracaktır. Bire Bir anda bedaheten fazla testin kullanılması hesabına bir tane aynı testin kullanılması hem hesaplı hem olağan hem dahi biricik aynı örnekte işimizi çokça daha kolaylaştıracaktır düşüncesindeyim. Kısa zamanda devreye gireceği üzerine bizim birlikte bilgimiz var. İnşallah imdi on paralık lazım imkânsız ama şayet ihtiyaç olursa üstelik alelacele tanı koyabileceğimiz amacıyla çok koskocaman aynı evolüsyon olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Share: