Malatya’da “Ünsiyet Kliniği” açıldı

Konfedere Uluslar Mülteciler Efdal Komiserliği ve Türkiye Barolar Birliğince planlı “Türkiye’üstelik Mülteci, Mülteci ve Geçici Himaye Altındaki Kişilerin Adalete Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi” kapsamında Malatya’dahi “Hukuk Kliniği” törenle açıldı.

Malatya Valisi Hulusi Delicesine, Türkiye’nin sığınmacılara yönelik hizmetleriyle dolgunca bire bir imtihan verdiğini belirtti.

DOĞRU Fırka Eşkal Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Sakat bile Türkiye’nin sığınmacılara sağladığı destekle tamam dünyaya ongun bir örnek olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Zaman dünya göçmenleri hemen konuşuyor. korumak namına Mürekkep Uluslar’in çok şanlı adımlar atması gerekiyor. Aylan bebekleri hiçbirimizin unutmaması gerekiyor. Zaman Akdeniz’birlikte, Ege’birlikte botları patlatılarak sularda boğulan göçmenleri hepimizin tıpkısı el henüz hatırlaması gerekiyor.”

Yaşayış Sağkan

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Geçim Sağkan dahi proje kapsamında bu sene 32 ilde 4 bin 500’ün üstünde gerekseme sahibi mülteciye adli müzaheret desteği sağladıklarını söyledi.

Proje kapsamında yaptıkları çalışmaları anlatan Sağkan, “Projenin ikinci faaliyet alanında ise bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz Malatya Ünsiyet Kliniği ile 5. kliniğimizi hayata geçirmiş bulunuyoruz. Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay, Kilis ve Malatya illerimizde kurulan ünsiyet kliniklerimizle hukuki brifing, farkındalık ilave ve meslektaşlarımıza yönelik bilgelik ve repertuvar paylaşımı ve tıpkısı hizmetler yürütmekteyiz.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’ye teşekkür

BM Mülteciler Faziletkâr Komiserliği Türkiye Temsilcisi Philippe Leclerc, Türkiye Barolar Birliği ortaklığında 5. Ülfet Kliniği’ni Malatya’da açtıklarını belirtti.

Türkiye’ye yaptığı icraat amacıyla teşekkür fail Leclerc, şunları kaydetti:

“Türkiye, 2014’ten beri dünyanın yer büyük mülteci nüfusuna eş sahipliği fail büyüklük kendisine uluslararası camiadan dahi angarya paylaşımı noktasında zaruri desteği görmelidir. Birleşmiş Uluslar Mülteciler Erdemli Komiserliği yerine arsıulusal camianın bu desteği Türkiye’ye sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Sağladığı uluslararası dulda ve kapsamlı içtimai neva programı ile yarattığı fark üzere Türkiye’ye teşekkürler.”

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez ve Malatya Barosu Başkanı Haysiyet Demez’in da konuşmasının arkası sıra Malatya Hukuk Kliniği’nin açılışı yapıldı.

Share: