Limanlarımıza yanaşan kruvaziyer gemi sayısı 40 kat arttı

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, 2022 yılı Sülale-Orak Ayı dönemine ilişkin kruvaziyer sefine istatistiklerini açıkladı. 2021 yılının Eş-Temmuz döneminde Türkiye limanlarına çabucak 11 sayı kruvaziyer gemisinin yanaştığını kaydeden Karaismailoğlu, 2022 yılının bir döneminde bu sayının kestirmece 40 tekmil artarak 437’ye yükseldiğini bildirdi.

KUŞADASI LİMANI KRUVAZİYER GEMİLERİN YARISINA HİZMET VERDİ

Karaismailoğlu, “7 maaş dönemde Kuşadası, 220 adet kruvaziyer gemisiyle ülkemize gelen kül kruvaziyer gemilerin yarısına hizmet vererek sunma çokça geminin yanaştığı liman oldu. Kuşadası’nı; 79 skor gemiyle İstanbul Galataport izledi. Bodrum Limanı ise 45 sayı gemiyle üçüncü tam saha aldı” dedi.

376 BİN 924 ARIZI AĞIRLANDI

Benzeri dönemde, bütün 376 bin 924 kruvaziyer yolcusunun ağırlandığına özen çekici Karaismailoğlu, bunun 25 bin 739’unun mevrut bulaşan, 34 bin 997’sinin revan yaya, 316 bin 188’inin ise transit yolcu olduğunu belirtti. 212 bin 486 yolcu ile bildirme fazla arizi trafiğinin Kuşadası Limanı’nda yaşandığını tabir eden Iblağ Bakanı Karaismailoğlu, bu limanı 98 bin 33 yaya ile İstanbul Galataport, 28 bin 629 sâri ile Bodrum Limanı’nın strateji ettiğine işaret etti.

SUNU ÇOKÇA GEMİ MAYIS AYINDA YANAŞTI

Kruvaziyer trafiğinin aylara bakarak dağılımına bakıldığında bu yıl 136 sefine ile genişlik haddinden fazla geminin mayıs ayında limanlara yanaştığının şeş çizen Karaismailoğlu, “Haziran’de 122 kruvaziyer gemisi ile gelgeç trafiği 115 bin 907 oldu. Orak Ayı ayında Türkiye limanlarına 120 adet kruvaziyer gemisi yanaştı. Orak Ayı ayında Türkiye limanlarına 10 bin 707 muvakkat gelirken, 13 bin 478 palyatif sorti yaptı. 96 bin 922 yolcunun birlikte transit intikal yaptığı belirlendi. Orak Ayı’üstelik mecmu bulaşan trafiği 121 bin 107 oldu” değerlendirmesinde bulundu.

KARADENİZ LİMANLARI KRUVAZİYER TURİZMİNE AILE SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Ağustos ayında Karadeniz’in majör limanlarından ve turizm merkezlerinden olan Sinop ve Trabzon’a 5 sene aradan sonraları geçmiş kruvaziyer gemisi yanaştığına vurgu fail Karaismailoğlu, “Amasra Limanı’na üstelik ilk defa tıpkı kruvaziyer gemisi yanaştı” ifadelerini kullandı.

KRUVAZİYER GEMİ NEDİR?

Kruvaziyer sefine, üstünde bir nice konaklama, aşındırmak, eğlence seçenekleri mevcut; erdemli hizmet standartlarına eş; programlanmış belirli rotalarda turistik gayeli namına çalışan bulaşan gemileridir. Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği’nin tanımı ile; derin sularda sunma birkaç iki dönme kalabilecek, sunma bir iki 100 yaya kapasiteli olmaları gerekmektedir.

Deniz, kum ve güneşe sınırlı mutat turizmden bıkan insanların alternatif arayışlarından biri üstelik Kruvaziyer turizmidir. Bu seyahat turistin aradığı konforlu, emniyetli, seçenekli güzergah seçmelerine imkân sağlar. 4-5 küşade yüzen otele mail gemilerde, canlılık, alış-iş merkezi, balkonlu kamaralar, amerikan bar, casino, aşçı hizmeti, kıraat, tatil, spor ve sağaltım merkezleri, seyretme, katalog, konferans salonu, peyk haberleşmesi kabilinden hizmetler bulunur. Yüzen şehre mümasil gemilerde kendilerine ilişik günce yayınlanan ceride ve dergileri bulunabilir.

Turizm eski haline dönüyor

 

Acun Golf turizminin gözdesi Antalya

 

Yerli turizmde geçmiş çeyrek geliri 6 milyarı aştı

 

Share: