“Lehçe duyum yitimi teknikleriyle şen ayrımsız mevlit mümkün”

Asıl adayları, veladet yöntemleri konusunda kararsız kalabiliyor. Sezaryen doğumlar amacıyla umumi anesteziden elan konforlu bir formül namına, lehçe duyum yitimi teknikleri öneriliyor. Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Selma Yağcı, “Uluslararası çalışmalarda sezaryen doğumlar için umumi anesteziye nazaran rejyonel (bölgesel) anestezi yöntemleri öneriliyor. Mevlit öncesinde uygulanan bölgesel duyum yitimi yöntemleri spinal, epidural ve şişko (spinal ve epidural anestezinin gelişigüzel uygulanması) adına gruplandırılabilir” dedi.

Annenin beyin bölgesinde hareketlerinin kısıtlanmasının ve balkı hissetmesinin tevellüt sonrası konforunu doğrudan etkiliediğini tamlayan Çamlıca Erdem Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Selma Çanak Yalayıcı,konuya ilişik açıklamalarda bulundu.

“BU YÖNTEMLE AMELİYAT SONRASINDA AĞRI VE ACI NAMEVCUT”

Lehçe duyum yitimi çeşitlerinin, uygulama teknikleri ve lokal anestezinin yapıldığı alan açısından farklılıklar gösterdiğini sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Dalkavuk, şunları kaydetti:

“Spinal anestezi yönteminde hastaya oturur gestalt verildikten sonraları belen bölgesinden uygulama yapılır ve tutkun faaliyetler masasına alınır. Hastada yavaş yavaş bacaklarda hareketsizlik, kalp kaybı başlar. Dert ve ızdırap hissi tamamen kaybolunca, arınıklık ve örtme işlemlerinin peşi sıra ameliyata başlanır. Epidural duyum yitimi ile Toplu spinal ve epidural duyum yitimi yöntemlerinde, spinalden değişik namına; muamelat yapılan işaret bölgesine benzeri kateter takılır, bunun tıpkısı ucu hastanın omzuna sabitlenir. Buradan hastaya aralıklı yerine ağrı kesici uygulanır, sonunda faaliyetler sonrasında üstelik konforlu bir süreç sağlanmış tamam. Takılan bu kateter çok etraflı olup hastayı huzursuz edecek boyutta değildir. Anneye her türlü hareket imkanını sağlar ve ağrılı gün geçtikten sonra acilen çıkarılır.”

Uzm. Dr. Yağcı, “Anestezi yöntemi konusunda sık yöneltilen soruların başında operasyon ve sonraki aşamalardaki veca ve elem miktarı geliyor. Geçerli tüm bölgesel anestezi yöntemlerinde hastanın bilinci ameliyat başlangıcından operasyonun sonuna büyüklüğünde açıktır; hastalar kendilerine dokunulduğunu hissedebilir ancak ağrı ve çığlık hissetmezler” diye, şöyle devam etti:

“Faaliyetler kısaca namına 30-40 an sürer. Çağa ekseriyetle geçmiş 3-5 an içerisinde dünyaya gelir, anneye gösterilir ve anneyle bebeğin evvel teması gerçekleştirilir. Bu birey anlar yaşandıktan sonradan talip annelere sedasyon denilen hafif düzeyde anestezi verilir. Böylecene annelerin ateşin bekleyişinin yerini mutluluğa bırakmasıyla işler tamamlanır”

Operasyon sonrasında annenin bebeğiyle acilen ilgilenebildiğini sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Selma Yalpak, “Muteber anestezinin etkisi en geç 4 saat içre beğenilen. Sayrı bacaklarını hissetmeye başladıktan sonraları ayağa kalkabilir, böylelikle günlük yaşama çokça aceleci şekilde adapte tamam” diye konuştu.

Share: