Kütahya’da kalbinde mahbes olan tendürüst karı tutkun yöntemle otama edildi

Kütahya’de, gittiği hastanede kalbinde hapis olduğu belirlenen gailesiz kadına sadık yöntemle müdahale edildi.

Aslı Delice (22), nefes darlığı, halsizlik ve yorgunluk ve çarpıntı üzere şikayetlerle Kütahya Aksakal Çelebi Yetişek ve Araştırı Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği’ne başvurdu.

Tetkiklerinde, kalbinde çırılçıplak delik olduğu tespit edilen Mecnunca’in, ilişkin yöntemle tedavisine değişmeyen verildi.

Anjiyo ünitesinde Prof. Dr. Mehmet Mualla Astarcıoğlu, Doç. Dr. Taner Abat, Doç. Dr. Rahmi Özdemir ve anjiyo ekibi ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tababet Fakültesinden bindi amaçlı mevrut Prof. Dr. Nazmi Narin ve Dr. Kaan Yıldız’ın görev aldığı aplikasyon, yaklaşık 3 saat sürdü.

Serviste Atmaca’i görüşme eden Prof. Dr. Astarcıoğlu, gazetecilere, normalde kalpte 4 tür hapis olabildiğini ve bunların 3’ünün ameliyat ile kapatılabildiğini, kendilerine başvuran hastada birlikte ameliyatla kapatılması müstelzim bire bir önsezi deliği tespit ettiklerini söyledi.

Hastanın ameliyat istememesi üzerine farklı bir yolla ihtisas deliğini kapatabilmenin yollarını araştırdıklarını aktaran Astarcıoğlu, “Yaptığımız kıymetlendirme sonrasında tomografi sonucunda ruh deliğini cerrahi müdahale olmadan kapatabileceğimize değişmeyen verdik. Hastamızın kalp deliğini ameliyatsız olarak stentleme yöntemi ile muvaffakiyetli aynı şekilde kapattık.” ifadelerini kullandı.

Astarcıoğlu, hastanın tedavi sonrasında çabukça ayağa kalkabildiğini aktardı.

Doç. Dr. Rahmi Özdemir dahi Kütahya’birlikte takım olarak kalburüstü ayrımsız çalışma gerçekleştirdikleri için bahtiyar olduklarını belirtti.

Aslı Atmaca ise cerrahi müdahale olmadan sağlığına kavuşmasını sağlayıcı doktorlara ve ekibe teşekkür etti.

Share: