Kuş cenneti Arin Gölü kuruyor

BİTLİS’in Adilcevaz ilçesinde ‘kuş cenneti’ adına aşina Arin Gölü, kuraklık dolayısıyla günden güne küçülüyor. Buğulaşma ile yağış azlığının beraberinde bilinçsizce kullanılan düzlük şeş sularına dikkati calip Bitlis Muazzez Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, “Özellikle Yabani Armut, Adilcevaz, Erciş ve başka tarımsal alanlarda çok sayıda araştırı kuyularının ortaya çıktığını görüyoruz. Bunlarla alay malay saha altı su düzeyi, düşmeye başladı. Bu düzem hatır, bazı kaynaklar bile kuruma noktasına geldi” dedi.

Van Gölü ile yıldız kıyısındaki Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde mevcut 14 kilometrekarelik Arin Gölü’nde, sıcaklığa bağlı buharlaşmanın artması ve yağışların azalması ile gelişigüzel tehlikeli akarsu kayıpları yaşanıyor. 250 bin dönüm alana sahip Gülistan Ovası’nın bile su ihtiyacının karşılandığı Arin Gölü, susuzluk dolayısıyla gün günden küçülüyor. Flamingolar özellikle tevessül etmek için çok sayıda göçmen kuşa ev sahipliği özne Arin Gölü ile ilgili mütekellim BEÜ Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, tebahhur ile yağmur azlığının yanında bilinçsizce geçer vadi şeş sularına dikkati çekti.

‘BİLİNÇLİ TARIM YAPILSIN’ ÇAĞRISIBölgedeki su seviyesinin önceki yıllara bakarak gözle görülür şekilde azaldığını tabir fail Prof. Dr. Elmastaş, bilinç tarım yapılması yönünde çağrı yaptı. Arin’in, Van Gölü ile tabandan mürekkep olduğunu kaydeden Prof. Dr. Elmastaş, “Akarsu seviyesinin azaldığı evet birlikte yükseldiği zamanlarda, bu iki gölün birlikte debi ettiğini görmekteyiz. Zira Arin Gölü’nün, alt tabandan Van Gölü ile benzeri bağlantısı var. Serencam yıllarda küresel ısınma ile gelişigüzel hem Van hem da Arin Gölü’nde yavaş seviyede istifa yaşanıyor” dedi.’VAN GÖLÜ HAVZASINI MUGADDI KAYNAKLAR KESİLDİ’Küresel istinas ile gelişigüzel yağış rejimlerinde alçak tadilat olduğunu anlatan Prof. Dr. Elmastaş, “Daha önceki çok fazla yağış alan bölgelerde kuraklaşma, yağışsız olan bölgelerde ise henüz fazla yağışın olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla Van Gölü havzasında, serencam yıllarda global ısınma ile gelişigüzel genel yerine tıpkı kuraklaşma olduğunu görüyoruz. Burada kuraklaşmayı meydana getiren sunu cesim faktör; havzaya sakıt yağmur miktarının yıllık adına azalması ya de elan az düşmesidir. Seviyenin azalmasına neden olan başka ayrımsız sebep birlikte gölleri besleyen kaynaklara bazen baraj ve bentlerin yapılması ve buraları besleyici suların tarımda kullanılmasıdır. Bu nedenle Van Gölü havzasını besleyen kaynaklar maktu oluyor. Bu boyut Van ile Arin Gölü’nün akarsu seviyelerinin düşmesine illet olmaktadır” diye niteleyerek konuştu.KURAKLIK EKOLOJİK RİSKİ DA BERABERİNDE GETİRİYORYer altı sularının bilinçsiz kullanılması nedeniyle da bölgedeki su seviyesinin azaldığına dikkati çekici Prof. Dr. Elmastaş, “Hele Yabani Armut, Adilcevaz, Erciş ve gayrı tarımsal alanlarda haddinden fazla sayıda tetkik kuyularının ortaya çıktığını görüyoruz. Bunlarla birlikte vadi altı su seviyesi, düşmeye başladı. Bu düzem düşünce, kâh kaynaklar da kuruma noktasına geldi” dedi. Alelhusus son 2 yıldır Arin Gölü’nde kırıcı kuraklaşma olduğunu tabir fail Prof. Dr. Elmastaş, şunları kaydetti:

“Bittabi bu yağışsızlık ile birlikte ara sıra muhacir kuşların yaşadığı alanlar, ekolojik anlamda ayrımsız riski da birlikte getiriyor. Buralarda kâh kuşların ve hareketli türlerinin bundan sonra yaşayamaz hale geldiğini görmekteyiz. Bu anlamda kebir riziko ve problemle alın karşıyayız. Bu nedenle tarım arazilerinde, alelhusus yağmurlama ve damlama gibi çağdaş sulama sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Tarımla uğraşan çiftçilerimiz birlikte bire bir dakika geçmiş damlama sulama sistemine geçmelidir. aksi hâlde, alelhusus flamingoların ve göçmen kuşların dirim alanlarından biri olan doğal güzelliğimiz yok olma tehlikesiyle yüz yüze kalacaktır.”Share: