Korkulu çor Kırım Kongo Kanamalı Ateşi et kafalı döndü! Dem damarlarını tıkayan eskimemiş ayrımsız asıl üretti

Türkiye’üstelik yaz aylarının başlangıcında hele Tokat, Sivas ve Çorum kadar illerimizde vatandaşların ölümüne illet olan sakırga ısırıklarıyla ilgilendiren herkesi paslı eden benzeri bili elan geldi. Doç. Dr. Ömer Orkun, Türkiye’üstelik insanları enfekte edebilen kene kaynaklı yeni benzeri bakteri görüldüğünü söyledi.

İNSAN VE EFSANEVI SAĞLIĞINI CİDDİ DERECEDE ETKİLİYOR

Ankara Üniversitesi Baytar Fakültesi Asalak Bilimi Anabilim Dalı Akademisyen, Keneler ve Sakırga Kaynaklı Hastalıklar Araştırı Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Ömer Orkun, sakırga kaynaklı patojenler ve etken olduğu hastalıkların global anlamda adam ve efsanevi sağlığını kısık derecede tehdit ettiğini belirtti.

“ELAN GEÇMIŞ VARLIĞI BİLİNMİYORDU”

Orkun, 2 bine yakın kenede yüzlerce patojen (hastalık oluşturan mikrop) taradıklarını ve 32 farklı kene kaynaklı patojenin varlığını belirlediklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Bu vahim derecede heybetli tıpkısı cirim ve bunların hiçbiri Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsü değil. Tayin edilen patojenlerden 10’unun insanı enfekte edebildiği ortaya daha çok. Bunlardan bir tanesi dahi şu an patojen kendisine Avrupa’de bakir ortaya çıkan ve Avrupa’nın sunma şanlı vektörü olan Ixodes Ricinus kene türünün naklettiği ‘Neoehrlichia Mikurensis’ adı altındaki aynı bakteri. Bunun Türkiye’bile henüz evvel varlığı bilinmiyordu, eskimemiş belirleme ettik. Bu cins, Avrupa’da insanlarda patojenik olan zoonotik hastalıkların arz koskocaman vektörü namına kabul edilir ve Avrupa’nın üstünde sunu çok çalıştığı sakırga türüdür. Bizim ülkemizde özellikle Anadolu’nun kuzeyi, Trakya ve İstanbul’üstelik başat benzeri kabil.”

NEFES DAMARLARINI TIKIYOR

Söz konusu bakterinin, insanlarda nefes damarlarının iltihaplanması ve tromboembolik patojenite ile seyreden kimi bozukluklara defa açabildiğine meni eden Orkun, “Eskiden hele immün sistemi vurgun yahut baskılanmış, dalağı münfail, kan kanseri, lenfoma ve MS gibi hastalığı olan insanlarda patojenik olduğu sanılıyordu. Fakat son yıllarda Avrupa’daki vakalara baktığımızda, immün sistemi gayet durumunda, sağlıklı insanlarda dahi patojeniteye amil olabildiği hassaten hele bazı ilaçlarla immün sistemi baskılanmış hastalarda ise ölüme varabilecek sonuçlara neden olduğu bildiriliyor.” diyerek konuştu.

“PİLOT KALEMİN BIRAKTIĞI İZDEN BİLE BERIBENZER”

Kenelerin ağır olduğu yerlere ait dağılım ve risk haritalarının çıkarılması ve insanların bilinçlendirilmesi gerektiğine bel fail Orkun, “İnsanlar kendisine tutunduğunda bu kök keneyi genelde göremiyor zira bu kene, benzeri tayyareci kalemin defterde bıraktığı bekçi büyüklüğünde, çok pespaye. İnsanlar çoğu devir fark edemiyor. Ötekisi dakikasında ayırt edilebilir ama bu türü çakozlamak pres olduğundan, insanların vücutlarını çokça etraflı aramaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Orkun, insanlara, kendisine tutunan keneyi bulduğunda tıpkı zaman ilk vücutlarından çıkarması uyarısında bulundu.Share: