Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da Gaziler Günü kutlandı

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’üstelik, 19 Eylül Gaziler Haset zımnında tören düzenlendi.

Konya’de Anıt Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Konya Yazıhane Başkanı Mustafa Buğur’un koşuk okuduğu törende, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Eytam Derneği Konya Büro Başkanı Süleyman Ege ile Teğmen Fatih Büyükbaş, günün deme ve önemine ilişik danışma yaptı.

Törene Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekili Mustafa Uzbaş, Konya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, İl Jandarma Komutanı Ferik Şakir Beyinli, 3. Asıl Jet Asıl ve Garnizon Komutanı Hava Uçucu Tugay Önder Şensöz, askeri erkan, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Karaman

Karaman’dahi ise Cumhuriyet Parkı’nda planlı törende Ilbay Tuncay Akkoyun, Şehremini Cenk Kalaycı ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Karaman Şube Başkanı Behiç Çıban marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Dernek Başkanı Mebde, törende yaptığı konuşmada, Gaziler Günü’nün, devletin bekası uğruna canlarını adayanların çekicilik ve şerefle hatırlandığı bire bir dönme olduğunu söyledi.

Ülkenin evvel olduğu gibi zaman bile dış destekli terör örgütlerince gaye alındığını dile getiren Sarrafiye, “Bugüne kadar sergilenen her tip çıyanlık, Türk Silahlı Kuvvetlerinin vatansever ve kahraman askerleri ile alp polis güçleri, güvenlik korucusu ve vatandaşlarımız eliyle önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır.” diye niteleyerek konuştu.

Törene Cumhuriyet Başsavcısı Ali İhsan Akdoğan, İl Cingöz Komutan Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, daire müdürleri, askeri erkan ile gaziler katıldı.

Aksaray

15 Orak Ayı Milli İrade Meydanı’ndaki törende Vali Hamza Aydoğdu, Şehremaneti Başkan Vekili Yakup Kadri Perek, Savaşçı Gaziler Derneği Aksaray Şube Başkanı Mustafa Keder, Türkiye Savaş Malulü, Gaziler, Şüheda, Dul ve Yetimler Derneği Aksaray Bölüm Başkanı Mehmet Akbulut, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende konuşan Vali Aydoğdu, gazi ve şehitlerin, bağımsızlığın nişaneleri olduğunu söyledi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Aksaray Şube Başkanı Mustafa Keder da konuşmasında gaziliğin varlık boyu taşınacak bir onur, Türk milletinin bağrından sâdır Mehmetçik’e belli ayrımsız buut olduğunu söyledi.

Türk milletinin, gazisine ve şehidine gelişigüzel devir hürmetkâr olduğunu dile getiren Keskin, “Bu ocumak kıyamete kadar, sürgit devam edecektir. Ebediyete derk fail birlik muazzez şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi şükran ve şükranla eloğlu paha, hayattaki gazilerimize dosdoğru ve huzurlu ömürler dilerim.” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’bile üstelik Kocatepe Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, gocunmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Afyonkarahisar Büro Başkanı Yusuf Aytaç Hürkal, törende günün deme ve önemine ilişik konuşma yaptı.

Törene Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı, Belediye Reisi Mehmet Efe, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, SELIM Tümen Afyonkarahisar Mebus İbrahim Yurdunuseven, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, askeri erkan ve gaziler katıldı.

Share: