Konya GastroFest başladı

Konya GastroFest başladı

KONYA – Konya Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Konya GastroFest’in açılışı Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin yemek kültürünün tanıtımına ulama nail olmak için bu yıl ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Atalar Bahçesi’nde hazırlanan küşat programıyla başladı. Festivalde evvel kendisine dünyada namına türbe yapılan yegâne aşçı olan Hazreti Mevlana’nın aşçısı Zehir Temel-ı Veli Hazretleri Türbesi’nden dualarla tuz getirildi. Daha sonra açılış konuşmalarına geçildi.

“Topraklarımızda zinde her medeniyet kemirmek kültürümüzü elan yükseğe taşıdı”

Konya Büyükşehir Belediye Reisi Amaç İbrahim Altay, Konya’nın, kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel ve nazik tıpkısı coğrafyaya topluluk olduğunu belirterek, şehrin birlik güzelliklerinin beraberinde, Türkiye’nin ve dünyanın dikkatini calip zengin benzeri aş damı kültürüyle bile ünlendiğini kaydetti. Komutan Amaç İbrahim Altay, “Konyamızda on bin sene önceki Çatalhöyük’le başlayan aşındırmak pişirme geleneği, binlerce sene sakır sakır bitmeme etti. Topraklarımızda dinamik beher medeniyet, kemirmek kültürümüzü daha de yükseğe taşıdı. Selçuklu ve Osmanlı devrinde ise Konya mutfağı adeta kızıl çağını yaşadı. Alelhusus 200 yıllık Selçuki başkentliği döneminde, saray mutfağının bildirme evire çevire lezzetlerinin merkezi oldu” dedi.

Başbuğ Altay, Konya’nın bire bir zamanda dünyada türbesi yapılan yegâne lokanta olan, Mevlana Hazretleri’nin temel aşçısı Ateşbaz-ı Ege Hazretleri’nin bile şehri olduğuna özen çekerek, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin, Ateşbaz-ı Iye’ye övgüsü olan “Senin tuzundan alan felah bulsun, seni görüşme edenler sağlık bulsun. Aşları artsın eksilmesin; taşsın dökülmesin” sözlerini hatırlattı. Garaz İbrahim Altay, Konya’nın gastronomi üstüne yöre plana çıkması için birçok çalışmayı hayata geçirdiklerini rapor etti. Altay, “Yemeklerimizin tescilini ahzetmek için toplamda 101 ürünümüz üzere başvuruda bulunduk. Zaman itibariyle Konya’mızın birbirinden sunturlu 60 lezzeti, coğrafi adına işaretlendi ve Konya’mıza has mahsulat namına cemi dünyada akseptans gördü. Konyamızın tarihi mutfak kültürünü keyiflendirmek adına çokça önemli ayrımsız maksat üstlenen Konya GastroFest’in doğru olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“Konya mutfağında hiçbir yiyecek boşa gitmez, tutumsuzluk edilmez”

Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Çalım, GastroFest ile Konya’üstelik yüzlerce almanak benzeri birikimin gastronomi meraklıları ile buluşacağını belirterek, “Konya mutfağı üzere ‘Yiyen hayran, yemeyen pişman’ derler. Konya Mutfağı; Çatalhöyük’te doğan medeniyetlerle başlayan, Selçuki saraylarında gelişen ve Mevlevi adap ve erkanıyla yoğrulan yüce ayrımsız birikimdir” ifadelerini kullandı.

Bakan Alım, bu ay içerisinde beşinci yılını dolduracak Sıfır Atılan Projesi’nin başarıyla uygulandığına özen çekerek, “Bu projenin öncüsü saygıdeğer hanımefendi herhangi bir platformda atıksız mutfaktan bahseder. Konya mutfağında da tek eşya boşa gitmez, tutumsuzluk edilmez. Temsil artan ekmekler tiritte kullanılır, kaynatılan etin suyu pilav için kullanılır, kemikler hayvanlara ayrılır, artan posalar gübrelere berkitme adına verilir. Ego bu anlamda sofralarımızdan hisse senedi yerlerimize büyüklüğünde değme alanda israfın önlenmesi amacıyla nazik ceht harcama eden Emine Erdoğan’a teşekkürü ayrımsız namus borcu biliyorum. Bu his ve düşüncelerle emeği sabık özellikle Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ve ekibine, Konyalı hemşehrilerime ve tamlık katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

“Kemirmek sadece karınları doyurmaz, gönülleri dahi doyurur”

SELIM Fırka Genel Başbuğ Yardımcısı ve Konya Saylav Leyla Delicesine Ateş Parçası bile, yemeğin elden karınları doyurmak değil, gönülleri amonyaklamak gibi muhteşem benzeri yönü olduğunu vurgulayarak, GastroFest’in hayata geçirilmesindeki katkılarından ekolojik ortam Emine Erdoğan’a teşekkürname etti. Usta, “Konya’nın 10 bin yıllık medeniyetinde vadi edinmiş eksiksiz yemek çeşitlerinin sergileneceği ve bilcümle davetlerin eminim büyük tıpkı coşkuyla ve heyecanla izlem edeceği bu festivalimizdeyiz. Büyükşehir Şehremaneti Başkanımızın ve ekiplerinin katkısıyla hayata geçirilen, hele onların emekleriyle ortaya konulan bu iyice festival amacıyla Büyükşehir Uray Başkanımıza teşekkür demek istiyorum. Konya’nın gelişigüzel programında katkısını sunan bulunmaz hemşehrimiz Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Tasavvur Çalım’a katkılarından ekolojik ortam, Konya’ya verdiği desteklerden ekolojik ortam teşekkür geçmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“Ekmeğin bayatladığında atılmadan kullanılması çivi başına benzeri bilgeliktir”

Cumhur Reisi Recep Muaheze Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan; huzurun, hoşgörünün ve misafirperverliğin şehri Konya’dahi olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Zaman Konya’bile gastronomi günleri vesilesiyle bire bir aradayız. Konya Büyükşehir Belediyemize nazik tıpkısı inceden inceye hazırlanan bu organizasyonda bizleri mihman ettiği amacıyla şükranlarımı sunuyorum. Konya Rum’nun özünü ruhunda yaşatan serencam aşama hususi aynı düzlük. Dünyanın yer bozuk yerleşme merkezlerinden biri olan bu kadim şehirde birçok medeniyetin ve kültürün izini sürüyoruz. Yüzümüzü çevirdiğimiz gelişigüzel yerde bizi karşılayan tarihi işaret zenginliği, insanda adeta aynı zahir çekicilik müzesi etkisi bırakıyor. Yaşamın herhangi bir alanına bulaşma fail Mevlevilik müessesesinin yer muhteşem etkilerinden birini mutfak kültürü üzerinde da görüyoruz. Edeple adapla yoğrulmuş mutfak pratikleri manevi eğitimin parçası haline gelmiştir. Dervişler, eğitimlerine mutfakta başlamıştır. Yemeden Içmeden kemirmek oldurmak değil; Allah’ın insanlara lütfettiği rızka hürmeti öğretmişlerdir. Yiyecekleri sunma mübarek şekilde pişirmişlerdir” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, Türk mutfağının tamlık dünyada tanındığını ve sevildiğini kaydederek, bu şöhretin belli başlı biraz yemekle sadık kalması durumunda kâin potansiyelin batkı edileceğine dikkat çekti. Erdoğan, “Bugün gastronomi başlığının yanına çarçabuk yeni başlıklar ekleniyor. Gastro Firez, Gastro Turizm, Gastro Diploması üzere. Yeni alanlar, mutfağın hangi büyüklüğünde deli dolu tıpkısı inayet olduğunu gösteriyor. Ayrıksı kültürlerin yiyecek içme alışkanlıklarına adapte olmak kültürel alışverişin yer degaje pratiği oldu. Zevk arayışları seyahatlerin az daha ana motivasyonu haline geldi” dedi.

Erdoğan, Türkiye’yi gastronomi alanında dünyada sunma ön sıraya arttırmak üzere 21-27 Mayıs tarihlerini Türk Mutfağı Haftası zar ettiklerini belirterek, “Balaban bir mutlulukla anlatım ediyorum ki bu yıl dünyanın bir nice durumunda debdebeli kutlamalar yapıldı. UNESCO yoluyla esirgeme altına alınan yemeklerimiz var. İnanıyoruz kim bu şehirlerin yemekleri ülkemizin beher köşesinde sayısız farklı yemeğin olması ve yerel kitap çeşitliliğimiz topraklarımızın adeta bire bir genişlik laboratuvarı olduğunun göstergesidir. Bu anlamda anadan görme mutfağımıza eş çıkarak bu eşsiz çeşitliliğe ehil çıkma oluyoruz. Mutfak mimarisinden pişirme yöntemlerine büyüklüğünde Konya’nın açık deniz mutfak kültürünü, bütün yönleriyle dünyaya takdim etmek gayretinde olmalıyız. yeknesak yöneltmek gerekirse kutsi saydığımız ekmeğin bayatladığında atılmadan kullanılması lezzet büyüklüğünde başlı başına bire bir bilgeliktir. Küçük Asya mutfağının asırlık formüllerine baktığımızda her bir reçetenin cisim ve can kuşu arasındaki kırılan terazide hazırlandığını görüyoruz” diyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Başbuğ Altay, günün anısına Erdoğan’a kaşmir gömlek arz etti. Akabinde, Konya’daki üniversitelerin gastronomi bölümlerinden çıkışlı olan öğrenciler üzere gömlek kuşanma töreni düzenlendi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Konya yemek kültürünü ve Ateşbaz-ı Ege Hazretlerini canlandıran oyuncu Bahadır Yenişehirlioğlu’nun de katılımıyla daha sonra Ateşbaz-ı Iye Türbesi’nden getirilen sodyum klorür artağanlık getirmesi amacıyla Gülbang duası eşliğinde Toyga Çorbası kazanına atıldı. Konya GastroFest, 4 Ilkgüz Alışveriş akşamına büyüklüğünde Kalehan Ecdat Bahçesi’nde ziyarete belirtik olacak.Share: