Konya Adliyesinde adli yıl açılış töreni düzenlendi

Konya’üstelik 2022-2023 adli sene açılışı dolayısıyla Konya Adliyesi’nde tören düzenlendi.

Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ, yeni adli yılın bir nice değişikliği beraberinde getireceğini belirterek türe vurgusu yaptı.

Avukatların adaletli yargılamanın ayrılmaz parçası olduğunu vurgulayan Aladağ: “Bu sene aramıza kestirmece 20 bin yeni meslektaşımız daha katıldı. beher meslektaşımızın varlığıyla savunmaya ayar kattığını biliyoruz. Bugün açtığımız adli yılı kapatırken sayımız 200 bine dayanmış olacaktır. Ülfet fakültesi ve avukat sayısının değil, eğitim kalitesinin ve avukatlık mesleğinin saygınlığının artacağı tıpkı adli sene istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Aladağ, vatandaşların kendilerini güvende hissettikleri ülkeleri diğerlerinden ayıran sunma anne etmenin, bağımsız ve yansız ayrımsız yargının varlığı olduğunu vurguladı.

Adaletin teminatının hür ve etkisiz hâkimiyet, adil yargılanma hakkının teminatının ise bağımsız milletvekili defans olduğunu tamlayan Aladağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hız bağımsızlığının sorgulandığı, adaletin evet geç evet birlikte on paralık cilve etmediği bire bir sistemin mülkün temeli olması imkansızdır. Hukukun üstünlüğünün sağlandığı, doğruluk ve özgürlüklerin güç geçtiği, dizge için adil tıpkısı adli yıl istiyoruz.”

Törenin arkası sıra aşure ikramı yapıldı.

Share: