Komutan Seçer: “İhracatçılarımızla seçme türlü işbirliğine açığız”

Mersin Ağacı Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer, Akdeniz Hububat, Bakliyat, Besili Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (AHBİB), ‘2021 Yılı İhracatın Yıldızları Dürü Töreni’ne katıldı. Ayrımlı şehirlerden firmaların üstelik katıldığı törende, başarılı firmalara ödülleri verildi. Başbuğ Seçer da muvaffakiyetli 4 firmaya ödüllerini verdi.

Törene, Komutan Seçer’in yanı sıra Sazak Valisi Yüce Hamza Güreşçi, Mersin milletvekilleri, Tarım ve Orman Bakanlığı Nebati Üretim Umumi Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Mersin Ağacı’deki hareket dünyasının, gurur ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda firma yetkilisi katıldı. “Mersin’imizin ekonomisine değer katan tıpkısı toplulukla beraberiz” vurgusuyla konuşmasına başlayan Başbuğ Seçer, “Nasıl Türkiye’üstelik tarım oylumlu bire bir kürsü. Türkiye’nin, 20 milyon hektarı çok ayrımsız alanda yaptığı tarımsal üretimin değeri ve önemi yadsınamaz. 84 milyonun beslenme misyonunun yanı sıra, yaptığınız nitelikli ve ünite alanından aldığınız faziletli ürünlerin ihracata dönüşüp döviz olarak yurda girmesi açısından haddinden fazla cesim. Ancak kentimizin birlikte tarımı koca. Mersin Ağacı 16 bin kilometrekare alana eş ve bunun de kestirmece olarak 4’te 1’lik kısmında zirai üretim yapılıyor. Ama bizim bu toprakların özelliği ve abuhava özelliği; hububatın, kısmen semirtilmiş tohumların ve bakliyatın on paralık üretilmediği bir arkabahçe” dedi.

“Yurtdışı piyasalarla, bu şartlarda yarışmak dümdüz değil”

Ödüle müstahak görülen ve görülmeyen mecmu ihracatçıları kutladığını tabir fail Seçer, “Bu kente bakım fail kardeşlerimiz yaptıkları ihracatla, diğer bölgelerden üretimleri ve dahili el işi rejimi çerçevesinde işledikleri ürünü ihraç ediyor. Yurtdışı piyasalarla, bu şartlarla yarışmak olağan bire bir molekül değil. Hangi tarım ürünü olursa olsun; şayet aut ticarette burada üretip buradan gönderdiğiniz ürünler itibarıyla dış satım yönlü ağırlığınız varsa, siz muvaffakiyetli tıpkı ülkesiniz. Diğer taraftan, işin içerisine dahili el işi rejimi çerçevesinde yaptığınız ihracatları katarsanız, bu size hakikat rakamlar vermez. Bu konuda dikkatinizi gidermek isterim. Bakan’la ben 4 yıl parlamentoda, kendisinin o dönemde başkanı olduğu ekincilik komisyonunda partimi temsilen çalıştım. Konusunda son evre hakim ve görmüş geçirmiş benzeri hocamız. Rüya ediyorum, görev yaptığı sürece birlikte muvaffakiyetli çalışmaların altına imza atar. Siz bire bir anlamda üreticisiniz. Topraktan üretmeseniz üstelik, topraktan üretilen ürünü alıp ihraç kalemi haline getiren işletmeleriniz ve paketleme tesisleriniz var. Ayrımsız anlamda siz tıpkısı tekmil elan pres aksiyon yapıyorsunuz. Makinayla, sanayiyle uğraşıyorsunuz” diye konuştu.

“Öz konularımızda her kalem işbirliğine hazırız”

Birliğin, Büyükşehir Belediyesi ile ilişkisinin majör olduğunu birlikte belirten Seçer, “Sizin üretiminizin, emeğinizin ihracata dönüşmesi için, belediyenin fariza ve bitirme alanları içerisindeki rastgele makule konuda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra de arkalamak durumundayım. Benim birlikte çoluğumun çocuğumun rızkı, sizin yaptığınız ayrımsız nevi işten. Kırım tesisiydi, tarımsal üretimdi, zirai istihsal pazarlamaydı. O yüzden sizi çok ferah anlıyorum. Onun üzere belediyemizle gayet ongun ilişkiler kurmamanız amacıyla, bizden yararlanmamanız üzere tek sebep namevcut. Tesislerinizin olduğu bölgelerde, altyapıdan üstyapıya kadar belediyemizin ağırlık ve yetki alanındaki rastgele çeşit hizmetinizi yapmaya amadeyiz. Diğer koskocaman konular Ekincilik Bakanlığı’nın, İhracat Ekonomi Bakanlığı’nın ve ilişik kurumların konusu. Tığ zat konularımızda rastgele soy işbirliğine hazırız. Bu memlekette vergisini son kuruşuna kadar veren, istihdam sağlayan, cebin teri döken bilcümle gelişim insanlarımızı dahi canı ilgiyle kutluyorum” ifadelerini kullandı.

AHBİB Başkanı Veysel Memiş ise görevi devraldıktan bu yana firmalarla gelişigüzel yaptıkları çalışmaları anlattı. İhracatçıların motivasyonunun, bu mutluluk üzere çok eşsiz olduğunu dile getiren Memiş, “Türkiye’üstelik sektör ihracatının yüzdelik 17’sini AHBİB üyeleri gerçekleştirmiştir. Amacımız bu oranı yüzdelik 30’un üstüne çıkarmaktır. Kızıl Vahap Seçer Başkanıma dahi hem ekincilik mühendisi, hem üretici, hem de şehrimizin Büyükşehir Belediye Başkanı yerine sektörümüze katkılarından kontekst, sorunlarımızın çözümündeki desteklerinden, gayretlerinden çevre hepinizin nezdinde teşekkürname ediyorum. Ihsan alan ihracatçılarımızı bile canı samimi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi. – MERSİN

Share: