KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a Malatya’da yunak karşılama

İnönü Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı küşat töreni ve ‘Şarki Akdeniz’deki Gelişmeler Çerçevesinde Semavi Vatan Kıbrıs’ konulu konferans programına katılmak amacıyla Malatya’ya mevrut Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Malatya Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan’ı makamında ziyaret ederek, bire bir süre görüştü.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ağırlamaktan saygınlık duyduğunu tamlayan Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan, “Tığ şehrimizi tanım ederken, adamlık medeniyetinin başladığı ‘Anadolu’yu Ana Yurt Özne Kamet Şehri’ diye niteleyerek tarif ediyoruz. Yapılan tarihi kazılarda ilk cesamet hayatının, evvel bürokrasi hayatının, evvel gümrükleme işlemlerinin, demirin şalter ve gereç namına kullanılması Malatya’üstelik zuhur etmiştir. Bu anlamda medeniyetin başladığı düzlük yerine tanım ediyoruz. Bulgu itibariyle 26 Orak Ayı 2021 yılında UNESCO vasıtasıyla yapılan toplantıda insanlık medeniyeti Malatya’dahi başlamıştır diye, tescil dahi edildi. Hasan Gazi’nin Sivas’ı fethinde, Hüseyin Gazi’nin Ankara fethinde, Battal Gazi’nin dahi Eskişehir’in fethinde 1071 yılından 400 sene geçmiş bu fetihlerin gerçekleştirildiğini görüyoruz. Bu anlamda dahi Anadolu’yu Ana Yurt Özne Kabile Şehri diyoruz. Aksakal Çelebi Malatya’yı tarif ederken Yetersiz-ül Rifat rastgele insanların şehri diyerek tarif etmiştir. Tabi biz Şehr’ül Tehlikesiz olduktan sonradan alelhusus burada yekpare esbak medeniyetlere, uygarlıklara, kültürlere ilgili tarihi mirasın ayağa kaldırılması günümüze ve gelecek kuşaklara aktarılması noktasında şişman gayretler gösteriyoruz. Malatya’mızda tezelden alelacele seçme uygarlığa ve kültüre ilgili eserlerin Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin destekleriyle Valiliğimizle kuma proje çerçevesi içerisinde bütün tarihi miraslarımızın şişman tıpkı bölümünü aslına makul şekilde restore ederek, insanların hizmetine sunduk. Malatya, ayrı ayrı uygarlıkların, medeniyetlerin ve kültürün merkezi namına tarif edilen tıpkı şehirdir.

Günümüzdeki Malatya’birlikte sanayi eke bir yerdedir. Dünyanın sarıerik başkenti kendisine Malatya’yı tanım ediyoruz. Güneşin kızıl yumurtası diyoruz. Kayısı üzere çokça evire çevire bire bir Dünya Ticaret Merkezi yapıyoruz. Kayısının türe ettiği yeri bularak Malatya’mız tarım, ticaret, uran ve hars şehri olma anlamında ve birlikte turizm rotalarının burada olma anlamında koskocaman tıpkısı site olacaktır. Turgut Özal Tıp Merkezi’miz yaptığı liyakatli çalışmalarla Malatya’nın afiyet anlamında üstelik bir merkezi olması noktasında güzel bire bir faaliyet içerisindeler” dedi.

Kıbrıs’ın Türk halkının gönlünde çok ayrı bire bir yeri olduğunu de rapor fail Gürkan, Türkiye’da yaşan herkesin Kıbrıs ile büyüdüğünü vurguladı. Kıbrıs’ın öneminin ve değerinin büyüklüğünden da bahseden Gürkan, “1974 yılındaki Barış Hareketi ile Kıbrıs özgürlüğüne kavuşmuştur. Tığ değme antlaşma Kıbrıs halkıyla bu arada olduk, beraber olmaya de bitmeme edeceğiz. Kıbrıs’ta kanayan tıpkısı acı bizim yaramızdır. Kıbrıs’ta yeryüzü ufak ayrımsız çaltı Kıbrıslı vatandaşımızın ayağına batarsa o bizim acımızdır. Bu anlamda Kıbrıs’a cebin hüsnüniyetimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yerine bu meyandadır. KKTC Cumhurbaşkanlığı adına sizler birlikte Yıldız Kıbrıs’ın Türkiye ile olan ilişkilerini ve dünya ile olan ilişkilerini genişlik iyicene şekilde yürütüyorsunuz. Ben bu anlamda sizlere çok teşekkürname ediyorum, sizleri Malatya’da ağırlamaktan haysiyet duyduğumu ifşa etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Malatya’de olmaktan iri mutluluk duyduğunu ve Öğretmenler Haset zımnında bir zamanda sarıklı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın Öğretmenler Haset’nü kutlayarak, “Malatya’ya üçüncü nöbet iş. Kıbrıs gazileri bizler için çokça şanlı dolayısıyla onlarla bazen iletişmek ve onları kabul etmek bizim için tıpkı mutluluktur. Malatya birkaç evvel sizin da bahsettiğiniz kabil Malatya adamlık medeniyetinin başladığı tıpkı site. 1974 yılındaki Sulh Hareketi ile Kıbrıs özgürlüğüne kavuşarak, dünyadaki hak ettiği yerini alması ve Şarki Akdeniz’deki ulusal türe ve çıkarların korumasında Türk Devleti kendisine bütün bu beklentilerimize büyük tıpkısı bakım etmektedir. 1974’ten ahir süreçlerde hepinizin bile malumu olduğu kabil federal çatı altında elbette tıpkı anlaşma türlü şeklinde çok mufassal yıllar müzakereler o anlayışla sürdürülmüş, fakat şu ortaya çıkıntı kim karşı yan bizleri hiçbir devir denk görmüyor. Özellikle Annan planından sonraları cezire Avrupa Birliği’nindir. Avrupa Birliği içerisinde Türkiye’ye de gerek namevcut, Kıbrıs’ta federal bir çatı altında bulaşacak olan Kıbrıs Rumları ve Türkler Avrupa Birliği’nin üyesi olarak hazar, sağlık ve soylu erki başarıyla hayatlarını devam ettirebilirler. Bizim böyle aynı şeyi akseptans etmemiz türlü değil. Biz bir zaman beri kendimizi Türk Milleti’nin ayrımsız parçası kendisine görmüşüzdür. Nedeniyle Türkiye nerede biz dahi oradayız. KKTC inanıyorum ki önümüzdeki süreçlerde Maşrık Akdeniz’in parlayan bir yıldızı olacaktır. Çünkü bizim hem arkamızda hem yanımızda muazzam tıpkısı Türkiye Cumhuriyeti vardır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın külhanbeyi çıkışlarından ekolojik ortam haddinden fazla teşekkür ediyorum. Malatya halkını selamlıyorum” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların ardından Gürkan ziyaretin anısına Tatar’a kayısı, Arslantepe’da mevcut önceki kılıcın replikasını ve tespih ihsan etti. – MALATYA

Share: