KKTC Cumhur Reisi Tatar’dan Kıbrıs Rum kesimine PKK tepkisi Açıklaması

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Reisicumhur Ersin Tatar, yıldırı örgütü mensuplarının, Cenup Kıbrıs Küçük Asya Yönetimi’ndeki (GKRY) Trodos’ta PKK propagandası yapmasına aksülamel göstererek, “GKRY’yi bu vesileyle lehçe tansiyonu yükseltmekten bambaşka tek amaca bakım etmeyen, terörizmi meçhul tıpkı ‘savaş aracı’ olarak konumlandıran bu yaklaşımından bir an evvel vazgeçmeye çağırma ediyorum.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tatar, yaptığı yazılmış açıklamada, ana yurt Türkiye’nin bağırsak düzenlilik konusunda, yıllardır erzel terör örgütlerine yönelik yürüttüğü yiğitçe mücadelenin seçme güzeşte çevrim çokça henüz balaban başarılarla sonuçlanacağına olan inancını yineledi.

PKK’nın siyasal kolu olan PYD’ye GKRY vasıtasıyla aile ayında mümessillik açma izni verilmesiyle GKRY-PKK ilişkilerinin yine gündeme geldiğine, bunun ülke ve kesim güvenliğiyle ilişkin barındırdığı risklere bel eden Tatar, şunları kaydetti:

“Değme güzeşte dönme Cenup Kıbrıs’ta artarak devam fail yarıcı yıldırı örgütü faaliyetlerinin en son örneği, evvel yaşanmış. GKRY’deki yarıcı terör örgütü yanlılarının düzenleme olduğu GKRY Kürt El Meclisi üyesi 50 şahsiyet ayrımsız grubun, PKK’nın gerçekleştirdiği evvel eylemi sembolize eden ve temas sene kutlanan ’15 Ağustos sanki Basübadelmevt Bayramı’nı tesit etmek üzere Trodos’daki piknik alanında aynı etkinlik düzenlediği öğrenilmiştir.

Piknik alanında yıldırı örgütü sergerde Abdullah Öcalan ve Mahsum Korkmaz’ın resimleriyle PKK, HPG, YPG ve YPJ bayrakları açılmıştır. GKRY’yi bu vesileyle bölgesel tansiyonu yükseltmekten başka hiçbir amaca bakım etmeyen, terörizmi belirsiz tıpkı ‘savaş aracı’ namına konumlandıran bu yaklaşımından tıpkı an ilk vazgeçmeye davet ediyorum.”

“Ebediyete anlama eden şehidimize rahmet diliyorum”

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde, TSK’ya ait bire bir mahiyet bölgesinde kontrol tarama faaliyeti sırasında yaralanarak hastaneye atıf edilen Piyade Kontratlı Asker Atakan Çakır’ın yapılan yekpare müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olduğunu belirten Tatar, şehit Çakır’ın elem haberinin, Lefke ve Osmaniye’de bulunan ailesine, askeri erkan ve sair yetkililerce verildiğini aktardı.

Tatar, “Ebediyete tefehhüm eden şehidimize Şanlı Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.” ifadesini kullandı.

Share: