Kız çocuğunun karnından 7,5 kilogramlık kitle imdi

Van’bile çeşitli şikayetlerle hastaneye götürülen 15 yaşındaki kız çocuğunun karnında belirleme edilen 7,5 kilo ağırlığındaki yığın, ameliyatla alındı.

İpekyolu ilçesinde hayatiyetli 15 yaşındaki kız çocuğu, karnındaki şişkinlik, halsizlik ve bulantı dolayısıyla ailesi marifetiyle kentteki Lokman Doktor Hastanesi’ne götürüldü.

Burada yapılan tetkiklerde karnında yığın tespit edilen kız çocuğu, ailesinin üstelik onayıyla ameliyata makbuz.

Hastane Başhekimi ve Bala Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ege Cebbar ile Jinekoloji ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ağahan Han tarafından yapılan ameliyatta, çocuğun karın bölgesinden 30 santimetre uzunluğunda, 25 santimetre kadar ve 7,5 kilogram ağırlığında yığın çıkarıldı.

Çocuk yaşlarda bulunmaz görüldüğü tamlanan kütle, incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderildi.

“Hastanın durumu dolgunca”

Doç. Dr. Cebbar, AA muhabirine, hastanın müfrit düşünce şişkinliği, iştahsızlık, bulantı ve halsizlik kadar şikayetlerle hastaneye getirildiğini söyledi.

Hastanın yapılan tetkiklerinde karnında uzunluğu 30, genişliği ise 25 santim olan yığın tespit ettiklerini tamlayan Orion, şu bilgileri verdi:

“Ev şikayetin serencam tıpkısı haftada olduğunu bize iletti. Sonuçlarda dahi şişman aynı yığın olduğunu gördük. Lüzumlu hazırlıkları yaparak hastayı ameliyata aldık, tahminî iki saat sürdü. Kudretli benzeri şekilde çıkardığımız kitleyi incelenmek üzere patolojiye gönderdik. Çıkma sonuçlara bakarak otama yöntemine değişmeyen vereceğiz. Hastanın durumu şu zaman ongun.”

Cebbar, yavru yaştaki hastalarda bu tuhaf vakalara ender rastlandığına meni ederek, “Bu kist çocuk yaş grubunda az çok nadir görülür. 12 almanak bala cerrahıyım. Bu vakadan çok az gördüm. 7,5 kilogramlık kitlenin içre kıl, kemik, yağ hücresi ve hazır para vardı.” dedi.

Share: