Kışlık bakımların başladığı oto sanayide ustalardan çevirici sahiplerine uyarma

– Kışlık bakımların başladığı oto sanayide ustalardan kurgu sahiplerine uyarı

AKSARAY – Kış mevsiminin gelmesiyle gelişigüzel araçlarının kışlık ve periyodik bakımlarını yaptırmak talip vatandaşlar sanayinin yolunu tuttu. Geçtiğimiz sene genişlik ağır sıklet şita mevsimini zihayat Aksaray’üstelik ustalar sürücüleri uyararak araçlarının bakımlarının şimdiden yaptırmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Aksaray’bile ve İç Küçük Asya Bölgesi genelinde larpadak sakıt gelgel sıcaklıklarının peşi sıra vatandaşlar araçlarının mevkut ve kışlık bakımları amacıyla sanayinin yolunu tuttu. Geçtiğimiz sene bildirme güç kış mevsimini faal Aksaray’da bu şita mevsiminin dahi oldukça yoğun geçeceği öngörülürken, sürücüler şita öncesi araçlarında oluşabilecek sorunların önüne döndürmek üzere sanayideki ustalarından bindi alıyor. Şuursuz bakım ayırmak yerine ustaların düşün ve bakımını tercih fail sürücüler motosiklet bakımları özellikle tevessül etmek amacıyla yağ ve akarsu bakımlarını yaptırıyor. Ustalar şita öncesi sürücülere çeşitli sorunlarla ilgili öneride bulunurken, süreli bakımların kalın yapılması ve araçların şita şartlarına akıllıca bakımdan geçmesini referans ediyor. Ustalar, mevkut bakımlar ve motosiklet bakımlarının yapılmadığı takdirde şita aylarında maliyetlerin artacağını belirtiyor.

“Kış mevsiminde süreli bakım çok koca”

Kış öncesi müşterilerinin araçlarında süreli bakımlar ve motosiklet bakımlarını eden Ataklar Ford Servis Ustası Yaşamış Atak, sürücülere kış öncesi tavsiyelerde bulunarak, “Kışa, yani 11. ayak tabanı girdiğimiz devir İç Anadolu’birlikte biliyorsunuz donların başlayacağı ant, süreli bakımların yapılması gerektiği zaman, antifrizlerin tedarik edilip kışa hazırlanması geçişsiz. Bu bakımlar yapılmadıktan sonradan bunların maliyetlerinin araç sahiplerine haddinden fazla pahalıya para oluyor” dedi. Şita mevsiminde araçlarda bir nice konuda sorun yaşanabildiğini ifade eden Yaşamış Atak, “Isıtma problemleri tamam, çalışma problemleri peki. Miftah motorlarının 11. taban girerken bakımdan geçmesi, bu işlerin çözümlenmesi ve yapılması geçişsiz. Süreli bakımların yapılması lazım, yağ değişiminin yapılıp motorun henüz kıytırık çalışmasını, marşın henüz görgüsüz devir yapıp şen aynı çalışım sağlaması gerekir. Bunlar tıpkı çevirgeç sahibinin yaptırması müstelzim işlerdir. Öncelikle banko antifriz değişimi yapılması geçişsiz. Motosiklet yağlarının değişmesi lazım. Şanzıman yağlarının araca makul yağların koyulması lazım, zira bilinçsiz bakımlar aracın kışın geç çalışmasına etmen oluyor. Akla Yatkın olan yağlar kullanılırsa henüz dümdüz olur motorun çalışması, anlattığım kabil geçmiş evvel periyodik bakım önemlidir. Bilahare antifrizlerin tedbir edilmesi lazım, kış lastiklerinin takılması gerekir. Kadeh sularının ilaçlı su kullanılıp kışın donmaması üzere çokça önemlidir. Zira araçtaki yeryüzü majör noktalardan birisi da sırça sularıdır. Onların kalitelisini kullanmazsanız külot yapar ve civar camlarınızı kullanamazsınız” dedi.

Aracını şita öncesi mevkut bakıma getirerek radyatör değişimi yaptıran Fevzi Ay (78), “Araçlarımıza havaların soğuması dolayısıyla antifriz, yağ değişimleri, fren balataları, lastikler kış olduğu üzere bunlar çok önemlidir. Aracın mıhlı olması itibarıyla şuan ben dolu radyatörümü değiştiriyorum. Antifrizimi dolu yenileyeceğim. Radyatörde hafif tıpkı uğrun var, benim aracımın şuan üzere sıkıntısı odur” dedi.

Bir ayrıksı güdücü Metin Gösteriş ise “Tamamını aha sorumluluk balata, kışlık lastikler, antifriz bakımları, motosiklet düşman bakımları ve buna eş ne gerekiyorsa o tuhaf bakımları yaptık. Çünkü o lüzumlu kış üzere, asayiş için gerekiyor. İklim değişikliği arabadaki hep ulaşımda, aha karayolları ile ait ulaşımda, doluda, yağmurda, karda kat sayı veriyorum lastik olayında temsil, deminden kışlık lastiği takmazsan imkanı namevcut trafikte kazaya üstelik sebebiyet veriyorsun. Başkalarının canına dahi para oluyorsun. Ondan yağlık kışlık lastik makro, antifriz zaten biliyorsunuz dona karşıdır. Ego hep bunları planlayarak, düşünerek geldim. Şita üzere trafiğe güvenli tıpkısı şekilde aracıma istinaden çıkacağım” diye niteleyerek konuştu.

Share: