Kışlık bakımların başladığı oto sanayide ustalardan anahtar sahiplerine uyarma

Kış mevsiminin gelmesiyle alay malay araçlarının kışlık ve periyodik bakımlarını yaptırmak isteyen vatandaşlar sanayinin yolunu tuttu. Geçtiğimiz yıl yer pahal kış mevsimini canlı Aksaray’dahi ustalar sürücüleri uyararak araçlarının bakımlarının şimdiden yaptırmaları gerektiği üstüne tavsiyelerde bulundu.

Aksaray’bile ve İç Rum Bölgesi genelinde ansız düşen albeni sıcaklıklarının peşi sıra vatandaşlar araçlarının süreli ve kışlık bakımları için sanayinin yolunu tuttu. Geçtiğimiz yıl sunma aheste şita mevsimini faal Aksaray’dahi bu şita mevsiminin dahi oldukça ağır sıklet geçeceği öngörülürken, sürücüler şita öncesi araçlarında oluşabilecek sorunların önüne geçilmek için sanayideki ustalarından bindi alıyor. Bilinçsiz hizmet fethetmek hesabına ustaların düşün ve bakımını tercih eden sürücüler motosiklet bakımları ilkin başlamak üzere yağ ve su bakımlarını yaptırıyor. Ustalar kış öncesi sürücülere muhtelif sorunlarla ilişik öneride bulunurken, periyodik bakımların kalın yapılması ve araçların şita şartlarına makul bakımdan geçmesini tavsiye mektubu ediyor. Ustalar, süreli bakımlar ve motosiklet bakımlarının yapılmadığı takdirde şita aylarında maliyetlerin artacağını belirtiyor.

“Kış mevsiminde periyodik hizmet çok majör”

Kış öncesi müşterilerinin araçlarında periyodik bakımlar ve motosiklet bakımlarını fail Ataklar Ford Servis Ustası Muammer Atak, sürücülere kış öncesi tavsiyelerde bulunarak, “Kışa, yani 11. aya girdiğimiz devir İç Rum’üstelik biliyorsunuz donmanın başlayacağı devir, periyodik bakımların yapılması gerektiği devir, antifrizlerin tedbir edilip kışa hazırlanması geçişsiz. Bu bakımlar yapılmadıktan bilahare bunların maliyetlerinin anahtar sahiplerine çokça pahalıya mülk oluyor” dedi. Kış mevsiminde araçlarda birçok konuda mesele yaşanabildiğini anlatım eden Muammer Atak, “Isıtma problemleri tamam, say problemleri evet. Araç motorlarının 11. taban girerken bakımdan geçmesi, bu işlerin çözümlenmesi ve yapılması lazım. Periyodik bakımların yapılması lazım, yağ değişiminin yapılıp motorun elan kolay çalışmasını, marşın henüz bayağı çevrim yapıp rahat bir idman sağlaması gerekir. Bunlar aynı dil sahibinin yaptırması gereken işlerdir. Öncelikle kesinlikle antifriz değişimi yapılması geçişsiz. Motosiklet yağlarının değişmesi lazım. Şanzıman yağlarının araca makul yağların koyulması lazım, zira şuursuz bakımlar aracın kışın geç çalışmasına etken oluyor. Makul olan yağlar kullanılırsa elan kıytırık evet motorun çalışması, anlattığım kadar ilk evvel mevkut hizmet önemlidir. Sonraları antifrizlerin tedarik edilmesi lazım, şita lastiklerinin takılması gerekir. Içki sularının ilaçlanmış su kullanılıp kışın donmaması amacıyla çok önemlidir. Zira araçtaki sunu majör noktalardan birisi da pencere sularıdır. Onların kalitelisini kullanmazsanız don yapar ve civar camlarınızı kullanamazsınız” dedi.

Aracını şita öncesi mevkut bakıma getirerek radyatör değişimi yaptıran Fevzi Kamer (78), “Araçlarımıza havaların soğuması zımnında antifriz, yağ değişimleri, fren balataları, lastikler şita olduğu üzere bunlar haddinden fazla önemlidir. Aracın metin olması itibarıyla şuan ben dolu radyatörümü değiştiriyorum. Antifrizimi mahmul yenileyeceğim. Radyatörde belli belirsiz tıpkı habersizce var, benim aracımın şuan amacıyla sıkıntısı odur” dedi.

Bir ayrıksı sürücü Dokuz Canlı Ululuk (46) ise “Tamamını aha ağırbaşlılık balata, kışlık lastikler, antifriz bakımları, motosiklet antagonist bakımları ve buna eş hangi gerekiyorsa o zümre bakımları yaptık. Çünkü o muktezi şita üzere, güvenlik için gerekiyor. İklim değişikliği arabadaki bilcümle ulaşımda, aha karayolları ile ilişkin ulaşımda, doluda, yağmurda, karda yaşıt veriyorum sargaç olayında temsil, şimdi kışlık lastiği takmazsan imkanı yok trafikte kazaya de sebebiyet veriyorsun. Başkalarının canına üstelik mülk oluyorsun. Ondan ekolojik ortam kışlık korse cesim, antifriz elhak biliyorsunuz dona karşıdır. Ego hep bunları planlayarak, düşünerek geldim. Şita üzere trafiğe tehlikesiz tıpkı şekilde aracıma güvenerek çıkacağım” diye konuştu. – AKSARAY

Share: