Kış mevsiminin vazgeçilmezi meydan elmasının hasadı başladı

Kış mevsiminin vazgeçilmezi vadi elmasının hasadı başladı

ZONGULDAK Zonguldak’ın Alaplı’üstelik kışın vazgeçilmezlerinden olan ve arazi altında yetişen saha elmasının hasadı başladı.

Alaplı ilçesi Öz boyunda zahmetli Yaşar Arıkan, bahçelerinde çokça sayıda tuhaf yemiş ve göveri üretmeye başladı. Arıkan, toprağın altında yetiştirdikleri kış sebzesi olan saha elmasını balaban aynı incelikle ve emekle topladığını söyledi. Toprağı kürekle açtığını belirten Yaşar Arıkan, vadi elmalarını elle toplayıp ayrıştırdığını elan sonradan da yıkadığını söyledi.

Yaşar Arıkan, zahmetli olduktan sonraları eşiyle tropikal bahçesi kurduklarını ve bahçenin bir köşesine diktiği düz elmasının birçok hastalığa deva olduğunu söyledi. Arıkan, “Uğraşı yerine başladığım, Meydan elmasını kısaca 10 yıldır evimin bahçesine ekiyorum, Ancak satışını yapmıyorum. Bu yer elmasının benzeri tohumu namevcut. Kendi kabuğunu evet da kayran elmasını keserek toprağa gömüyoruz. Bahar ayında ektikten sonradan Mabeyin ayının sonuna akıllıca, toplamaya başlıyoruz. Düzlük elmasının kabuğu soyulmaz. Kabuklu bir şekilde yenilir. Genellikle Köylerde bahçelere ekeler. Limon ıkına sıkına salatası yapılır. Ağız Ağıza organiktir. Birçok hastalığa gür geldiğini söylerler” ifadelerine vadi verdi.

Share: