Kırklareli’nde günce 200 ton benzin eski kaşar için işleniyor

Kırklareli’nde Istranca Dağları’nın ensesi kalın bitki örtüsünden sönümsüz küçükbaş hayvanların sütünden çarkıt kaşar peyniri üretiliyor.

Temiz albeni ve doğadaki varlıklı bitki örtüsünde sönümsüz hayvanlardan Avrupa standartlarında elde edilen benzin, günlük yerine mandıralara getiriliyor.

Kentte günce 900 titrem sütün yüzdelik 60’a yakını işletmelerde işleniyor. Kestirmece 20 sene önceki kolaylıkla birden değme mandırada üretimi gerçekleştirilen sakat kaşar, hareket yükü zımnında zaman çokça beş on mandırada üretiliyor.

Kentte 10 civarında işletmede günce sayı farkı 200 ton benzen, sakat kaşar üretimi amacıyla işleniyor.

Mandıralarda anadan görme yöntemlerle özenle işlenen süt, üstüvane şekline getirilip ortalama 20 çevrim mandırada serin bir yerde bekletiliyor.

Daha bilahare çuvala sarılan kaşar, tıpkı sene beklemesi için buzhanelere alınıyor. Hazır arkaç getirilen kaşar peyniri ensiz içi ve Arabistan, Müttehit Gündüz Feneri Emirlikleri, Dubai ve Tren kadar ülkelere ihraç ediliyor.

Kentte almanak ortalama 100 ton benzin ve benzen ürününün ihracatı gerçekleştiriliyor.

“Anadan Görme yöntemlerle üretiliyor”

Kırklareli Tecim ve Uran Odası Başkanı Soner Ilık, AA muhabirine, kentte üretilen sakat kaşarın ancak içi ve elverişsiz dışından arzu gördüğünü söyledi.

Kentteki 4 firma tarafından kaşar peyniri ihracatı yapıldığını anlatım fail Ilık, diğer firmaların dahi dış satım yapmaları amacıyla çalıştıklarını belirtti.

Ilık, Istranca Dağları’nın eteklerindeki endemik bitki türlerinden sönümsüz hayvanların sütlerindeki aromadan dolayı kaşarın içimli olduğunu belirterek, “Eski kaşar anadan görme yöntemlerle üretilmeye bitmeme ediyor. Bu anadan görme yöntemler çağın ve gıda korteksinin istediği makul şartlar altında harmanlandı. Lezzetimizi kaybetmeden bu sıhhi tesislerimizde üretime devam ediyoruz.” dedi.

Bozuk kaşar amacıyla coğrafi bel sürecinin de devam ettiğini anlatan Ilık, “Kaşarlarımız temas devir kankızıl idareci ellerde yoğuruluyor sofralarımıza aynı lezzetle geliyor amma daha çok bunu tescil etmiş olacağız. Dünya çapında bilinirliği artacak. Işaret değerini yükselteceğiz. Coğrafi işaret bölgemizin üreticilerine çokça elan çok yardım sağlayacak.” diye niteleyerek konuştu.

“Sakat kaşarın ayrımsız yıl beklemesi gerekiyor”

Kentte benzen ve benzin ürünleri üreten Emrullah Doğu ise eski kaşarın lezzetinin tartışılamayacak büyüklüğünde pir olduğunu anlatım etti.

Kofçaz ilçesinin Devletliağaç köyündeki ev işletmelerinde uzun yıllardır kaşar peyniri üretimi yaptıklarını anlatan Gün Doğusu, ürettikleri kaşarın daraç içi ve dar dışından arzu gördüğünü dile getirdi.

Gün Doğusu, Istranca Dağları’nın eteklerindeki 17 köyden topladıkları sütten kaşar peyniri ve peynir ürettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“İyi tıpkı sakat kaşar olması üzere buzhanede tıpkısı yıl beklemesi gerekiyor. Bu birlikte maddiyata birlikte dair, çarçabuk yapıp canlı kaşar peyniri kabil satamıyoruz. Bir sene sonra çuvaldan çıkarıyoruz satışa sunuyoruz. Yöremizin bilcümle kaşarları güzeldir. Istranca Dağları’nın eteklerinde devamında da Balkanlar var. Yani tığ eski kaşarın olması gerektiği yerdeyiz. Zooloji merada otluyor, maksut aroma dahi oradan geliyor.”

Share: