KIRKLARELİ – Dereköy Eksen Kapısı’nın yenilenmesi için proje çalışması başlatıldı

Kırklareli Valisi Birol Ekici, Dereköy Eksen Kapısı’nın modernizasyonu ile Türkiye- Bulgaristan sınırını oluşturan Bahtiyar Deresi’ne güreşçi köprüsü yapılması üzere Bulgaristan’da düzenlenen toplantıya katıldı.

Ekici, Burgaz Valiliğinde düzenlenen toplantıda, Dereköy Cızık Kapısı ile Bahtiyar Deresi’ne güreşçi köprüsü yapılması için sürdürülen çalışmalar için Burgaz Valisi Mariya Neykova’ya bilgi verdi.

Toplantıda Vali Ekici, Neykova ve katılımcılar, rey alışverişinde bulundu.

Ekici, burada yaptığı konuşmada, bitişik iki mutluluk arasında muadele ve ülfet ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla çaba gösterdiklerini söyledi.

Türkiye ve Bulgaristan arasında yüzyıllara dayanan aynı muadele büyü olduğunu rapor eden Ekici, bir nice alanda teşrikimesai yapılabileceğini kaydetti.

Dereköy Çizik Kapısı’nın yenilenmeye ihtiyacının olduğunu anlatan Ekici, “1972 yılında, bundan tahminî 50 sene ilk yapılan kapının bugünkü ilişkilerimizi taşıyabileceğine inanmıyorum. Bu çerçevede göreve başlar başlamaz kapının yenilenmesi için çalışmalara başladık. Ticaret Bakanlığımız yıpranmamış benzeri proje hazırlanması üzere üstünde çalışıyor ve ihalesi yapıldı.” diyerek konuştu.

İki yandaki devlet vatandaşlarına tahril kapısında bildirme kaliteli ve sunma acul şekilde hizmet verme arayışı içerisinde olduklarını dile getiren Ekici, şöyle bitmeme etti:

“Geçişleri kolaylaştırmamız gerekiyor. Şehirlerimiz arasında hele Bulgaristan tarafındaki yolun bile geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Şehirlerimizin arasındaki hesaplı ve içtimai ilişkilerin gelişmesi amacıyla bu yolun dahi Türkiye’deki yolun standartlarına yükseltilmesinin çok kocaman olduğunu düşünüyorum. Bu ilişkilerin gelişebilmesi için bu bodur yolun yenilenmesi gerekiyor. Yalnız bununla değil, iki ülkenin İçişleri Bakanlığının üstünde durduğu Rezve Deresi üstünde bile bir kere yapmamız gerektiğine inanıyorum. Bunun üzere birlikte tıpkısı proje üstünde çalışmamız var.

Bulgaristan tarafının üstelik projeyi kabul etmesi halinde, bu projeye da hazırız. Bunlar fiziki ihtiyaçlarımız. Rağbet köprülerimizin, kardeşliğimizin gelişmesi üzere hele hars, konuşma, spor ve turizmde çokça şişman iş birlikleri yapmamız gerektiğine inanıyorum. Dünyanın çokça koskocaman ölçüde barışa ihtiyacı olduğu bu dönemde bu kök ilişkilerimizin acun barışına üstelik katkıda bulunacağına inanıyorum.”

Burgaz Valisi Neykova ise geçmiş yıllarda Kırklareli ile Burgaz arasında çokça pir ortak icraat yapıldığına bel etti.

İki ülkenin iş birliğinin haddinden fazla deli dolu olduğunu tamlayan Neykova, “Tığ birbirimizi haddinden fazla ongun tanıyoruz. Bu nedenle de sık sık yolculuk yapıyoruz. Burgaz ve Kırklareli arasındaki turizm ilişkileri herhangi bir sabık devir artıyor.” dedi.

Vali Ekici ve beraberindekiler, Türkiye’nin Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel’i dahi musahabe etti.

Share: