KIRIKKALE – Çığır lisesi öğrencileri özürlü akranlarıyla yemek yaptı

Kırıkkale’üstelik Martir Mehabetli Yerleştirme Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi ile Özel Terbiye Patika Okulu öğrencileri gelişigüzel aşındırmak etkinliği yaptı.

Hususi Terbiye Çığır Okulu yemekhanesinde düzenlenen ve Türkiye Aşçılar Pastacılar Birliği Kırıkkale İl Temsilciliğinin da destek verdiği etkinlikte, Şehit Ulu Kapan Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi Şart ve İçecek Hazırlama Bölümü öğrencileri ile özel füru, Karaköy poğaçası, beşamel soslu fırın makarna, hardallı patates salatası, kurabiye ve kazandibi hazırladı.

Hususi Yetişek Çığır Okulu Müdürü Mustafa Durak, AA muhabirine, emeği geçenlere teşekkür ederek, yemekhanede öğrencilerin 5 cins aşındırmak çıkardığını söyledi.

Durak, “Burada hem dışarıdaki sistemin zahir olduğuna dayalı kazanım elde edecekler hem de başka okuldaki öğrencilerle aynı araya gelerek füzyon ortamı sağlanacak.” dedi.

Türkiye Aşçılar Pastacılar Birliği Kırıkkale İl Temsilcisi Hüseyin Şipal, öğrencilerle Türk mutfağından bazen yemekleri yaptıklarını dile getirerek, “Farkındalık düşünmek ve bildiklerimizi katılmak için buradayız. Türk mutfağının yaşatılması amacıyla meslek liselerinin kemirmek bölümlerini önemsiyoruz. artık da elimizden geleni yapacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Hususi Terbiye Çığır Okulu öğrencisi Mehmet Öztürk ise arkadaşlarıyla makarna, kazandibi ve patates salatası yaptıklarını anlatım etti.

Martir Ulvi Künde Mesleksel ve Ustalık Küçük Asya Lisesi öğrencisi Hatice Kavlak üstelik arkadaşlarıyla yardımlaşarak yemek yaptıklarını kaydetti.

Share: