Kıran: Türkiye, toptan savunma endüstri pazarının genişlik koskocaman aktörlerinden

Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Güç Muhik Kıran, 13. Büyükelçiler Konferansı kapsamında açıklamalarda bulundu. Kıyamet, “Dünyanın yeryüzü saygın akademisyenleri, en enerjik liderleri ve bildirme faal ülkeleri yoluyla Türkiye’nin bugün süper bunaltıcı olan aynı mutluluk kategorisine koyulmaya başladığını görüyoruz. Bunun tabiatıyla bildirme cesim sebebi Türkiye’nin defans uran sektöründe bugün yüzde seksenlere vasıl yerlilik ve millilik oranı, çıktı siparişlere yetişemeyecek şekilde arsıulusal global savunma uran pazarının genişlik balaban aktörlerinden biri haline gelmesi.” dedi.

Kıyamet, Türk dış politikasının temel hedefinin “sahada ve masada cıvıl cıvıl Türkiye” olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin serencam yirmi yılda savunma sanayii sektörünün uluslararası ölçeğe geldiğini söyledi.

Afet, Türkiye’nin yerlilik ve millilik oranının geliştikçe ve buna paralel olarak sahadaki caydırıcılık gücü arttıkça Türkiye’ye ağır sıklet uluslararası talebin da geldiğini görme ettiklerini kaydetti.

Türkiye’nin defans sanayisinde engellere rağmen başarı gerçekleştirebildiklerini aktaran Facia, Türkiye’nin önüne çıkarılan yaptırım engellerine alın, çıkarılan siyasi ve diplomatik engellere rağmen bunu başardıklarını söyledi.

Kıyamet, Türkiye’nin defans sanayii alanındaki başarısının metin çok toptan basında meydan aldığını ve bu başarıyla ilişkin haddinden fazla muhteşem makalelerin, analizlerin yayımlandığını dile getirdi.

Facia, savunma endüstri alanındaki yaptırımların aşılmasının diplomasi gündemlerinin yeryüzü yetişkin maddesi olduğunu aktararak, Savunma Sanayii Eşgüdüm Dairesi’nin kurulduğunu ve sektörün paydaşlarıyla andıran diyalog sağlandığını açıkladı.

Çin-Tayvan krizi, defans sanayinin devlerine yaradı: Satışlar katlandı!

Fransız gazeteden Türk savunma sanayisine medih meşgul sözler

Nazır Çavuşoğlu: Kesintili göç, yekpare dünyanın tıpkısı gerçeği

 

Share: