Kilis’te, 400 yataklı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Azamet Hastanesi hizmete açıldı

KİLİS’te, AKARSU fonlarından sağlanan 50 milyon euro ile yapımı tamamlanan 400 yataklı vagon Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Celal Hastanesi, törenle hizmete açıldı.

Kilis’te yapımı tamamlanan Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Çap Hastanesi’nin açılışı üzere merasim düzenlendi. Törene; Kilis Valisi Recep Soytürk, Esenlik Vekil Yardımcısı Miğfer Tolunay, Avrupa Birliği (SU) Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, Kilis Şehremini Dünyalık Ramazan, milletvekilleri, Alaeddin Yavaşça’nın eşi Ayten Yavaşca ile bürokratlar katıldı. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Ayten Yavaşca, eşinin Kilisli olmakla sonsuz övündüğünü söyledi.

Kilis Valisi Recep Soytürk ise Kilis’in, çizgi komşusu Suriye bağırsak savaşının arkası sıra binlerce Suriyeliyi mihman ettiğini belirterek, “Bu kadar kişiyi misafir etmek 147 bin Türk nüfusa, mülhak adına 91 bin nüfusu ağırlamak bayağı değildir. Bildirme balaban sorunlardan biri afiyet hizmetleriydi. Mevcut hastanemiz 91 bin misafiri kaldıracak aynı kapasitede değildi. Bu çerçevede yapılan kullanılmamış hastanemiz çokça sunturlu oldu” dedi.’BAŞARI HİKAYESİ’Keyif Bakan Yardımcısı Miğfer Tolunay ise konuşmasında, Kilisli olduğunu hatırlatarak, “Muhacir sağlığı projesi cümle dünyanın akseptans ettiği ülkemiz amacıyla muvaffakiyet hikayesidir. Muhacir sağlığı 30 ilimizde 187 göçmen sağlığı merkeziyle yaygınlaştırılmıştır. KEZ ile bakanlığımızın yaptığı ortak mücahede sonucu Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Hastanesi’nin bire bir eseridir” diye konuştu.DENIZ Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’nin 10 yılı aşkın süredir dünyada en haddinden fazla Suriyeli mülteciyi barındırdığını belirterek, “Türkiye’nin savaştan kaçanlara familya sahipliği etme konusundaki mukavim çabalarını takdir ediyoruz. Bu çabalarında Türkiye’ye destek oluyor ve mezun Türk makamları ve Türk halkıyla gelişigüzel çalışmaktan gelgel duyuyoruz. Fakat bunlar eğreti çözümlerdir. Asıl hal, Suriyelilerin güvenli bir şekilde evlerine dönebilmelerini icat etmek olacaktır. Bunun üzere dahi siyasi benzeri çözüme, yani Suriye’birlikte 11 yılı çok süredir devam fail amansız savaşın sona erdirilmesine gerekseme var. Türk halkı gibi tığ bile bu soruna siyasi tıpkısı hal bulunmasını istesek ve bu yönde çabalama harcama etsek dahi maalesef çözülemedi. Bunun sorumluluğu Suriye rejimine ve onun arsıulusal destekçilerine aittir” dedi.BAKAN KOCA’DAN VİDEOLU MESAJSağlık Bakanı Fahrettin Eş’nın gönderdiği videoteyp mülahaza da törende yayımlandı. Bakan Eş mesajında, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Şevket Hastanesi’nin Avrupa Birliği aracılığıyla yapılan uluslararası katkının ve hesaplı hareket birliğinin konkre tezahürü olduğunu vurgulayarak, “Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası ve Bakanlığımızın ortak çalışmalarıyla mensur edilen hastanemiz ve gaga diş sağlığı merkezimiz, nitelikli tutkun odaları, arsıulusal standartlara sahip ameliyathaneleri ve serencam teknolojik cihazlarla çağına akıllıca esenlik hizmetlerini herkesi kucaklayan tatlılıkla akdetmek amacıyla Kilis halkının hizmetine sunulmuştur” dedi.

Konuşmaların peşi sıra törene katılanlar kurdelesini kestikleri hastaneyi dolaştı.

Share: