Kılıçdaroğlu’na Linç Girişimi Davasında Gerekçeli Karar Açıklandı.

GÜRKAN DEMİRTAŞ

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’na yönelik namına Çubuk’ta yaşanan linç girişimi davasının gerekçeli kararı açıklandı. Murafaa, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evin uğrunda “Mümasil o evi” diyerek bağıran Kalp Gölyeri’nin ve Kılıçdaroğlu’na print atan Osman Sarıgün’ün “geleceklerini fikren” verilecek cezalarda altıda bir oranında iskonto yaptı.

Hakkari Çukurca’üstelik şehit sakıt Yaya Leşker Yener Kırıkçı’nın 21 April 2019 Pazar günü Çubuk’un Akkuzulu Köyü’ndeki cenaze namazına katılan CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyetine müteveccih linç girişimine ilişkin davanın gerekçeli kararı yayınlandı.

CEZALARDA “DURUŞMALARDAKİ İYİ ÇÖZME VE TAVIR” DOLAYISIYLA İNDİRİM

Çubuk 2. Esas Ukubet Mahkemesi’nin açıkladığı gerekçeli kararda, linç girişimine dahil olan sanıklar üzerine verilen bir nice “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması” kararlarında “sanıkların duruşmalardaki bereketli çözme ve tavrının” göz uğrunda bulundurulması ilgi çekti.

“YAKIN O EVİ” DİYE BAĞIRAN KADININ GELECEĞİ ISTEYEREK CEZA İNDİRİLDİ, DURUŞMALARDAKİ İYİ HAL VE TAVIR SAYESİNDE ÜSTELIK HÜKMÜN AÇIKLANMASI ERTELENDİ

Kılıçdaroğlu’nun linç girişimine maruz kaldığı olayda “Mail o evi” diye bağıran Muhabbet Gölyeri’ne verilen cezanın “sanığın geleceği konusunda etkisi” göz uğrunda bulundurularak 1/6 oranında indirim yapıldı. Antrparantez mahkeme, Gölyeri’nin duruşmalardaki “mebzul nakiz ve tavrını” da hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararına esbabımucibe yaptı.

Murafaa, olaya ait videolardaki “Mümasil o evi” sesi ile mahkeme tarafından Gölyeri’nden alınan curcunalı örneklerinin karşılaştırılması üzere hazırlanan Jandarma Kriminal Laboratuvarı raporunda “sesin sanığın sesi ile benzerlikler ve farklılıklar taşıdığı, bilcümle kendisine sanığa ilişik olduğunun tayin edilemediği bildirilmiş olması karşısında şüphede kalındığı” gerekçesiyle bu durumu sanık lehine değerlendirilerek Gölyeri hakkındaki “suç işlemeye alenen tahrik” suçundan beraatine karar verdi.

YUMRUK ATANIN DE “GELECEĞİ GÖZ UĞRUNDA BULUNDURULDU”

Çubuk 2. Esas Ceza Mahkemesi, CHP Lideri’ne zor atan Osman Sarıgün amacıyla birlikte Gölyeri’ne olduğu gibi “cezanın sanığın geleceği üzerindeki etkisini” düşünerek 1/6 oranında iskonto yaptı. Sarıgün üzere dahi duruşmalardaki mebzul çözme ve kurum tekrar hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasında esbabımucibe kendisine kabul edildi.

YUMRUK ATAN SARIGÜN’E 2,5 YIL, “YAKIN O EVİ” DİYE BAĞIRAN GÖLYERİ’NE 3 YIL 4 AY HAPİS CEZASI

Kılıçdaroğlu’na pres atan Osman Sarıgün’e Kılıçdaroğlu’na “kamu görevlisine müteveccih yalın kat yaralama suçundan” 1 sene 15 çağ ay dam cezası bırakılmış, ancak hükmün açıklanması izansız bırakılmıştı. Sarıgün’e Kılıçdaroğlu’na müteveccih hakaretleri zımnında üstelik 1 yıl 5 kamer 15 gün ceza verilerek, bu cezasının üstelik hükmün açıklanmasının ferasetsiz bırakılmasına karar verilmişti. Sarıgün, “suç işlemeye tahrik” suçlaması amacıyla bile 2 yıl 6 ay hapishane cezası verilmişti.

Kılıçdaroğlu’nun sığındığı habbe uğrunda “Yurt için çıksın, haysiyetsiz çıksın yakın o evi” diyen Kalp Gölyeri hakkında, hakaret suçundan 1 sene 5 ay 15 periyot mahbes cezası bırakılmış, bu suçlama üstüne sunulan hükmün açıklanması ferasetsiz bırakılmıştı.  Gölyeri’ne, Kılıçdaroğlu’nun sığındığı evden çıkmasını engellediği için ise “hürriyeti tahdit” suçundan 3 yıl 4 ay mahpushane cezası verilmişti.Share: