Kılıçdaroğlu: Günebakan fiyatı yer bir iki 16 TL olmalı

CHP lideri Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, gündöndü tarlasında çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Kılıçdaroğlu, tarlada şu açıklamayı yaptı:

“Ürününe evladı kabilinden vekil çiftçiler ile birlikteyiz. Pandemi ile alay malay tarımın hangi kadar önemli olduğu ortaya daha çok.

Türkiye’de her şeye müfrit zamlar yapıldı, rençper bittabi tarlasını ekeceğini bilemez hale geldi. Demincek bereketli tıpkı tarlanın önündeyiz, ton başına tıpkısı karşılık verilmesi lazım, kurum fiyatının 16 lira olması lazım, destek aut.

Eğer bu çekicilik fiyatı deşifre edilir ton başına alınırsa rençper bırakın kar etmeyi, önümüzdeki yıl  ekmeyi garantileyecektir. Ekmezse hangi evet, çiftçiye veremediğiniz parayı dışarıya akıtacaksınız.

Çiftçimiz çalışkandır, tarlası bereketlidir, çiftçilerimiz kimseye şükran taşımak istemiyor, mahçup olmak istemiyor.

Yürek ortamında şarkılar türküler söyleyerek tarlalarını eksinler. Bizler üstelik sofralarımızda kendilerine teşekkür ederek kahvaltımızı edelim.

Bu ülkenin insanı sizin ne büyüklüğünde değerli aynı iş yaptığını biliyor, sizler gidince aç kalacağımızı hepimiz biliyoruz.  Sizi desteklemek bizim yer anne görevlerimizden biridir.”

Sözcü’den Sibel Gülersöyler’in haberine göre, tarla ziyareti sırasında Kılıçdaroğlu’na ağrı yanan aynı müstahsil ise, “İklim krizi, tırtıl, yağışların az olması kabil sorunlar yaşadık, Trakya’daki barajların tamamlanması lazım kim biz tarlamızdan yüksek verim alalım. Bu günebakan ekimini kıyaslayabilirsek, sabık yıl April ayında süt 6.25 liraydı bu yıl 21 liralık, güzeşte yıl 2.900 TL olan matbu bu sene 9 bin liraya yükseldi. Geçen yıl 1.200-1.300 olan soy sop çeşitleri bu sene 2.600’e kadar yükseldi. Tutma 50 kuruş idi onun dahi 2 liraya yükselmesini bekliyoruz. Dikici kazanamazsa birkaç eker, Robinson Crusoe’nin gemi beklemesi gibi cemi Türkiye’dahi Tekirdağ limanına sefine bekler” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: EYT’yi ısrar ettiğimiz amacıyla gündeme aldılar

 

Kılıçdaroğlu: Çiftçiye ÖTV’siz, KDV’siz motorin vereceğiz

 

Kılıçdaroğlu’ndan fındık gurur fiyatı tepkisi

 

Share: