Kılıçdaroğlu: Düzey Korumalı Tevdiat, bomba değil, atom bombası

Divan’mağara tatile girmesinin peşi sıra herhangi bir salı günü tıpkı ilde grup toplantısı yapmayı kararlaştıran CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu bu hafta Edirne’de konuştu.

KKM (Düzem Korumalı Mevduat Hesabı) sistemini ‘ekonominin kalbine yerleştirilmiş bomba’ namına nitelendiren Kılıçdaroğlu bu hesaplarıyla sağlık elde edenlere seslendi.

Uzmanların ‘Düzem korumalı tevdiat ekonominin kalbine yerleştirilmiş bombadır’ sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bomba değil atom bombası… Kırat korumalı tevdiat sahiplerine, yani tıpkı apaz kişiye sesleniyorum” dedi ve şunları söyledi:

“Bizim iktidarımızda çabucak ve hemen faizi alacaklar. Öyle döviz garantisi falanca yok. Türkiye koloni ayrımsız mevki değil, birilerinin koloni alanı üstelik değil”

Kılıçdaroğlu antrparantez konuşmasında şu ifadelere düzlük verdi:

“Cenabıhak nasip eder, erk olursak, Kavim İttifakı kendisine havadan servet kazandım, masaya oturayım, elimde viski, kadehi, parayı yatırayım, bankaya, dünyanın faizini elde edeyim, dolar garantisi mevdu, getiri garantisi mevdu, kar garantisi bırakılmış. Aynı bile sıfır vergisiz. E ego bunlara müsaade vermem. Kimse kusura bakmasın.

Karşı teri mi döktün kardeşim? Bulunmayan. Otur oraya, keyfine bak. Paranı ermiş.. Oradan ürem geliri elde vücut. Da dolar garantisi olsun. De elde ettiğim faizden ayrıca algı ödeme. E peki çiftçinin günahı ne? Esnafın günahı ne? Sanayicinin günahı ne? Bunlar çalışıyorlar.. Riski üstleniyorlar. Gayrı adamın hiçbir riski namevcut. On Paralık amma. Dünyanın parasını kazanıyor. O paraların tamamını alacağım, bu millete vereceğim. On Paralık endişeniz olmasın.”

HANGI OLMUŞTU?

Antrakt ayında yaşanan kur krizinin peşi sıra hükümet düzey korumalı mevduatı devreye alarak mudilerin yatırımlarını TL aracılığı ile bankada değerlendirmesine ve mümkün seviye zararının Hazine aracılığı ile karşılanmasına ilgili düzenleme getirmişti.

Kur korumalı mevduatta hesaplar 3, 6 ve 12 aylık vadelerle açılabiliyor.

Kaynak ve Maliye Bakanlığı’nın haziran ayı bütçe verilerini açıklamasıyla Seviye Korumalı Mevduat’ın (KKM) üstelik bütçeye maliyetinin toplamda 37,2 milyar TL olduğu ortaya çıkmıştı.

Merkezi bütçeden KKM sahiplerine ödenen cirim haziranda 16,1 bilyon TL olurken mayısta bu nicelik 4 milyar TL namına gerçekleşmişti. Dört ayda bütçeden KKM sahiplerine ödenen hacim ise 37,2 bilyon TL oldu.

KKM ve katılma hesaplarında biriken tutar arttı

 

Şirketlerin KKM hesaplarında gabi dönem zamanı: 87 milyarlık ifa

 

Kılıçdaroğlu: “Günâşık fiyatı sunma az 16 TL olmalı”

 

Kılıçdaroğlu: EYT’yi ısrar ettiğimiz üzere gündeme aldılar

 

amma velakin Bankacılık Düzenleme ve Bakı Kurumu’nun haftalık bülteninde kayran düz bilgilere göre seviye korumalı TL yatırım ve katılma hesaplarının esbak hafta 1 trilyon 101,3 milyar TL’den 1 trilyon 133,8 bilyon TL’ye çıktığı belirtildi.

Share: