KEZ Myanmar’a yaptırımları genişletti

Avrupa Birliği (SUTAŞ), Myanmar’a yönelik yaptırım listesine 19 gönül ve 1 kuruluşu ekledi.

AKARSU Konseyinden yapılan açıklamada, ordunun yönetime halk koymasının peşi sıra geçen iki senede şiddetin ve adam hakları ihlallerinin arttığı, bu nedenle beşinci yaptırım paketinin kabul edildiği belirtildi.

Yaptırım listesine eklenen 19 birey zarfında Myanmar Yatırım ve Dış Iktisadi İlişkiler Bakanı Koku Zaw, Yargıtay Başkanı Htun Htun Oo’nun yanı sıra Myanmar ordusu, Efdal Seçme Komisyonu ve kalaba ile angajmanlı gâh hususi şirketlerin yetkilileri bulunuyor.

Yaptırım uygulanacak kuruluşlar listesine de demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü baltaladığı gerekçesiyle Heybet İdari Konseyi eklendi.

Son eklenenlerle gelişigüzel SU’nin Myanmar’de müeyyide uyguladığı kişi sayısı 84’e, kuruluş sayısı 11’e yükseldi. Yaptırımlar seyahat yasağı, varlıkların dondurulması ve görüntü yasaklarını içeriyor. AKARSU’nin Myanmar’a silah ambargosu ve ihracat kısıtlamaları de devam ediyor.

Myanmar ordusu, 2020 umumi seçimlerinde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede politik yüklülük yaşanmasının ardından 1 Küçük Ay 2021’dahi yönetime halk koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Şöhret Suu Çii ilkin tutmak amacıyla mütehammil çokça çıkışlı ve nüfuz partisi yöneticisini gözaltına almış ve tıpkısı yıllığına alışılmadık nakız car etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyankâr gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne kadar 1800’ün üstünde güç hayatını kaybetti. Darbeden bu yana kısaca 13 bin yaşama gözaltına alınırken 10 binin üstünde yaşama halen hapishanelerde tutuluyor. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 siyasal mahkum üzerine ölüm cezası kararı verdi.

Share: