Kazakistan, Almanya’ya Druzhba boru yolu üzerinden petrol sevkiyatına başlayabilir

Kazakistan, Druzhba boru yolu üzerinden Almanya’ya petrol sevkiyatı yapabileceklerini doğruladı.

Kazakistan Devlet Yer Yağı ve Gaz Şirketi (KazMunayGaz) Yönetim Kurulu Başkanı Magzum Mirzagaliyev, Almanya Kazançlı İşler ve İklim Siper Bakanlığı Yasama Kurulu Sekreteri Michael Kellner ile videoteyp konuşma yöntemiyle görüştü.

Başkent Astana’da temaslarda mevcut Almanya Sol Partisi Bundestag Üyesi Christian Görke’nin de amade bulunduğu görüşmede yakınlar, Kazak petrolünün Schwedt kentindeki rafineriye ihraç edilmesini ele aldı.

Alman tarafı, görüşmede Schwedt petrol rafinerisinin ülkenin doğusundaki Brandenburg eyaleti ekonomisinin “kalbi” olduğunu ve Kazakistan’dan Druzhba boru hattı üzerinden bahis konusu rafineriye hammaddenin tartılı tedbir edilmesine müteveccih isteklerini dile getirdi.

Mirzagaliyev bile Kazak petrolünün Druzhba boru hattı üzerinden Almanya’ya sevkiyat olasılığını doğruladı ancak kesim ve teknik sorunların çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Öncelikle Kazak petrolünün Romanya’daki rafinerilerin ihtiyacını karşıladığını, izansız kalanının detaylı vadeli sözleşmeler kapsamında gayrı ülkelere satıldığını belirten Mirzagaliyev, “Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın (Son Teşrin Kardeş Tokayev) talimatlarıyla KazMunayGaz, Familya 2023 üzere erken ayrımsız tarihte Almanya’ya bir deneyim partisi olarak yer yağı göndermeyi değerlendiriyor.” dedi. ???????

Share: