Kayseri veri! Talas’ın Sivrisinekle Mücadelesi Kat Sayı Oldu

Talas Belediyesi vasıtasıyla Kayseri’da ilk kez ‘Yerel Yönetimlerde Vektörlerle Savaş ve Dirim Bilimsel İlaç Uygulamaları (Wals Metodu) Konferansı’ düzenlendi. Konferansta Talas Belediyesinin sivrisineklere alın dirim bilimsel yöntemle gerçekleştirdiği liyakatli savaş uygulamaları sair belediyelerle paylaşıldı.

Meclis Salonundaki konferansa Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile kaymakamlık belediyelerinin yanı sıra, Konya, Niğde, Aksaray ve Avanos belediyelerinden temsilciler katıldı. Konferansın açılışında konuşan Talas Uray Başkan Yardımcısı Koray Hakikat, sözlerine Talas Belediye Reisi Mustafa Yalçın’ın kent dışındaki programından çevre katılamadığını belirterek, katılımcılara selamlarını iletti. Nesep, konferansla amaçlarının yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekle çalışkan mücadelelerinde uyguladıkları yöntem ve elde edilen sonuçların hissedar belediyelerde uygulanmasını sağlayarak kesim insanının bayındır etmelerini temin etmek olduğunu söyledi. Hamur, “Bizim yaptığımız bu çalışmaları değişik belediyelerin dahi uygulamasıyla adamakıllı amal olsun istedik. Dirim Bilimsel umar kullanımının hangi olduğu, şüphesiz yapıldığı karşı dinleyerek biber dolması bilgiler hesabına ilmî yöntemleri paylaşalım istedik. Pandemide tarım ve hayvancılığın önemini görmüş olduk. Dolayısıyla doğru zamanda akıllıca işlemler yaparak doğaya, toprağa eş çıkmamız ve çevreyi haddinden fazla henüz tetik korumamız gerektiğini ortaya koymuştur. Biz üç yıldan bu yana artık doğayla dost, gaye zararlılara cebin ilaçlama çalışması yürütüyoruz. Çünkü ekosistemde değme canlının tıpkısı rolü var ama benzeri popülasyonun artması istenmeyen olaylara el açabiliyor. Bu popülasyonları kontrol altına alabilmek amacıyla doğayla dost, insana genişlik beş altı uymazlık veren ilaçları tercih etmemiz gerekiyor.” dedi. Talas Belediyesi Afiyet İşleri Müdürü Yaşar Bağırgan, belediye adına uyguladıkları ilaçlama yöntemlerini anlatarak, “Üç yıldır uyguladığımız biyolojik ilaçlarla bölgemizde sivrisinek görmedik. Antrparantez cibin tayin cihazı geliştirerek bire bir parkımızda sineklerin toplanarak bulunmayan edilmesini sağlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Daha bilahare kürsüye mevrut Biyolojik Sivrisinek Mücadelesi uzmanı Tuğçe Güleryüz Ercan da sivrisineklerden geçici hastalıklarla ilişik bilgiler vererek; “Dünyada bilinen 3 bin 200 sivrisinek türü var. Vektör olan yani hastalık taşıyan ise binin üzerinde. Avrupa’de 102 cins olduğu bilinmekte ve 60’ı muhteşem vektörlerden. Sivrisinekler dünyada sunma tehlikesi zümre yerine geçiyor. Antrparantez Dünya Keyif Örgütü 100 yılda köpekbalıkları bin 35 kişinin ölümüne sebebiyet verdiğini, sivrisinekler ise bir günde bin 470 kişinin ölümüne sefer açabildiğini açıkladı. Bu canlılar sıtma, batı nil virüsü, dang humması, zika kadar bir nice hastalığı taşıyorlar.” şeklinde konuştu.

Konferansın öğleden sonraki bölümünde de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden öğretim üyesi Doç. Dr. M. Mustafa Akıner, istilacı sivrisinek türleri ve uğraş yöntemlerini anlattı.

Programın ikinci günü olan ferda ise sivrisinekle mücadelede vadi yöntemleri kılgısal kendisine aktarılacak. – KAYSERİ

Share: