Kasapoğlu: “Gençlerimizle omuz omuza alay malay olmaya devam edeceğiz”

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz meydan yerleştirmede tarihimizin genişlik yüksek kol oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor toprak müdürlerinin de devir içi katıldığı toplantıda GSB ev başvuru sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek öğretim dönemi sınırlı başvurularına ilişin bir numara safha çalışma sonuçlarını ısınmak için toplantının düzenlendiğini tabir eden Kasapoğlu, “800 mahdut, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla gelişigüzel alanda faziletli teveccühe mahzar ayrımsız altyapı ve yaşam alanı. Tamam gençlerimize onların altın ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Parçalanmamış çalışmaların malumat odaklı şekilde ve tamamen tıpkı herkes yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da analiz, planlama ve aplikasyon yerine 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Rejim sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini bildirme çalışkan, verimli şekilde aktif koordinasyonla sarmak.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açılış tarihleri devlet el ayrımlı oluyor. Biz da bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun ilişik kırcı aynı emek var. Bu iyice çalışmaları pir neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu aracılığıyla dijital namına analiz edildi. Başvurusu geçerli aziz öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve içtimai format kriterleri ana alınarak gine tamamen dijital ortamda, afaki şekilde aynı puanlamayla belirleme edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula genişlik mail kalkmak kaydıyla kol yapıldı. Şayet o yurtta saha yok ise yeryüzü yakın ayrıksı yurda kol cereyan etmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha henüz var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci safha meydan yerleştirmede tarihimizin en faziletli kapan oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı yurt hizmetlerinin dünyada eşi ayrımsız yok. Tığ yüzde 80’lik oranı hem birlikte geçmiş fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz fazla kapasiteye sahip ev altyapımız var. Bu dahi gelgel ve alay vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların sonunda seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, ihtiyat yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak kalkmak üzere 41 ülke merkezimizde tekmil başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci safha sürecinde yok etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hacısı hocası yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını tekrar kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Kamu Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle beraberinde gelişigüzel olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına bilcümle alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tam gençlerimize sonuçlarımızın kandırıcı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunu mümasil şekilde izlem etmeyi başvuru ediyorum.”



Share: