Kartlı harcamalarda üç ayda yüzde 85 çoğalma

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa’nın üçüncüsünü gerçekleştirdiği “Kartlı Harcamalar Analizi”ne bakarak, 2022 yılının önce çeyreğinde aylık kartlı harcamalar ortalaması geçen yılın tıpkısı ayına göre yüzde 85 arttı.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, TOBB ve Visa, KOVID-19 salgınıyla başlayan ve bitmeme fail süreçte Türkiye’de yapılan kartlı harcamaların incelendiği “Kartlı Harcamalar Analizi”nin üçüncüsünü tamamladı. Analizde 2020, 2021 yılları ve 2022’nin önce 3 aylarını kapsayan mukayese yapıldı.

Analizde öne çıkan sonuçlara göre, Türkiye’da harcamalar, 2021’in yaz aylarından başlayarak normalleşmenin hızlanması ve aşılanmanın yaygınlaştırılmasıyla arttı.

Kartlı harcamaların, 2020 yılıyla karşılaştırıldığında, 2021’dahi yüzde 55 arttığı görüldü. Salgının başlaması ile düşüş gösteren isteğe tutkun istihlak harcamaları dahi Mayıs 2021 sonrasında başlayan normalleşme süreci ile artarak ana gerekseme harcamalarını yakaladı. Bu yılın geçmiş çeyreğinin mahiye kartlı harcamalar ortalaması güzeşte yılın bire bir dönemine kıyasla yüzdelik 85 artım gösterdi.

Kartlı Harcamalar Analizi’nde COVID-19 boyunca ayrımlı yaklaşımlar izleyen ESIR, İtalya ve İsveç ile Türkiye’nin karşılaştırmaları birlikte kayran aldı. söz konusu 3 ülkeye bakarak, Türkiye’nin kartlı harcamalar itibarıyla alelhusus Haziran 2021 sonrasında diğer ülkelerin üzerinde bir iyilik eğilimine girdiği, bunun 2022’nin önceki çeyreğinde de artarak bitmeme ettiği görüldü. Antrparantez tamlık ülkelerin benzeri dönemde benzeri düzelme eğilimine girdiği ve özellikle 2021 yılının ikinci yarısı itibarı ile harcamaların sağlıklı büyümeye geçtiği belirlendi.

E-ticaretteki tahaccüm hızında çoğalma

Türkiye’bile 2021 ve 2022 yıllarının önce çeyreği kartlı harcamalar açısından kıyaslandığında, e-ticaretin yüzdelik 90, banka kartı harcamalarının yüzdelik 118 büyümesi, temassız ödemelerin de 3 katına çıkması, bu alanda bitmeme fail büyümenin sürdüğüne belen etti. Sabık yılın aynı dönemine kıyasla e-ticaretteki nema hızının yüzde 72’den yüzde 90’a çıkması da eğilimin kalıcılığını gösterdi. Ticari kredi kartlarıyla yapılan harcamaların da bu dönemde yüzdelik 94 artması ilgi çekti.

2020 ve 2021 yılları kıyaslandığında ise kartlarla yapılan harcama tutarları, banka kartlarında yüzde 62, cesaret kartlarında ise yüzdelik 47 nema kaydetti. KOVID-19 salgını döneminde Banka kartları, temassız ve devir içi alışverişlerde elan fazla kullanılmaya başlandı.

Analizde, ayrımlı sektörler kapsamında gerçekleşen kartlı harcamalar bile ele makbuz. Kartlı Harcamalar Analizi, Mayıs 2021 sonrasında kısıtlamaların kalkması ve normalleşme sürecine geçilmesi ile beraber tezelden anında tamam eleştiri sektörlerin toparlanma eğilimine girdiğini gösterdi. 2021’üstelik aynı eski yıla kıyasla hele yolculuk (yüzde 116), yiyecek-içmece (yüzdelik 81) ve giyim-aksesuar harcamalarında (yüzdelik 58) dikkate ayar artma görüldü. Bu yılın geçmiş çeyreğinde ise seyahat harcamalarında yüzdelik 201 çoğalma gözlemlenirken, yeme-içmede bu heybet yüzdelik 225 oldu.

İlk 2 analiz ise KOVID-19 kısıtlamalarının alelhusus kemirmek (restoran) sektöründe düşüşe bozukluk olduğunu, sonrasında ise paket servise geçen ve genel ağ üzerinden ısmarlama almaya başlayan işletmelerin dijital dönüşüme uyum sağlayarak toparladığını ortaya koymuştu. Akıbet çözümleme ise normalleşme sürecine geçilmesiyle aşındırmak sektöründe Mayıs 2021 bakımından aheste benzeri toparlanma olduğunu ve bunun 2022’de devam ettiğini gösterdi.

“KOBİ’ler mütebeddil koşullara aceleci neva sağlıyor”

Açıklamada görüşlerine düzlük verilen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu de analiz sonuçlarına ilgilendiren değerlendirmesinde 27 Haziran’üstelik Dünya KOBİ Günü’nün kutlandığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Yıllardır söylüyoruz, KOBİ’ler ülkemizde ekonomimizin esas, büyümenin motoru, istihdamın sevimsiz gücü, soylu erki ve içtimai kalkınmanın ana taşları olarak saha alıyor. Çokça ruhlu ve canlı tıpkısı KOBİ altyapımız var. Bu şekilde mütebeddil koşullara çokça aceleci uyum sağlayabiliyoruz. Bunun yansımasını, kartlı harcamalar raporunda dahi e-ticaretin ve temassız harcamaların yükselişinden da anlayabiliyoruz. Raporla, 2022 yılının evvel çeyreğinde maaş kartlı harcamaların bire bir esbak yıla göre yüzde 85 büyüdüğünü, esasen gezi harcamaları ile yeme-içmede yüzdelik 200’ün üzerinde büyümelerin gerçekleştiğini görüyoruz. Bunlar haddinden fazla bol oranlar.”

“Türkiye’de harcamalar gayrı ülkelere göre henüz aceleci toparlandı.”

Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel bile analizin, KOVID-19 döneminde yaşanan değişimi ortaya koyması açısından müfit tıpkı rehbere dönüştüğüne meni ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Pandeminin birinci ve ikinci dalgası ile normalleşme sürecinin kartlı harcamalar açısından düzenli olarak değerlendirildiği çalışmamızın üçüncüsü ortaya koyuyor ki 2021 itibarıyla Türkiye’de harcamalar değişik ülkelerle karşılaştırıldığında elan çabuk toparlandı. Pozitif trend 2022’nin önce çeyreğinde artarak bitmeme etti. Online harcamaların kayda değer ayrımsız ivmeyle 2021 yılında da büyümesi, temassız ödemelerin katlanarak artışı, ödeme kartı sayılarındaki yükseliş 2021 yılına dahi kartlı harcamalar açısından ıstampa vurdu. Türkiye’nin dinç ödemeler altyapısı ve eksiksiz sektörel oyuncuların aceleci adaptasyon kabiliyeti pandemi döneminde elan de belirginleşti. Tığ bile Visa yerine, tekmil bu süreç süresince ihtiyaçlardan yola çıkarak geliştirdiğimiz çözümlerle ekonomimize katkıda bulunmaya devam ettiğimizi düşünüyoruz.”

Cesaret kartı borcundan kanuncu takibe alınan hayat sayısı arttı

 

banka kartı taşımaya son parmakla ifa!

 

Çin itimat kartında kuralları sıkılaştırdı

 

Share: