Kars’tan Kırklareli’ne kaşar peyniri göndermesi

Kars’tan Kırklareli’ne kaşar peyniri göndermesi

Başkan Ertuğrul Alibeyoğlu, Kars Kaşarı’nın 100 yılı aşkın tıpkı geçmişi, ayrımlı bir firez altyapısı var”

KARS – Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık’ın “Kars kaşarının adı, Trakya kaşarının tadı var” açıklamasına Kars’tan aksülamel geldi. Kars Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, Kars kaşarının 100 yılı çok bir geçmişi, farklı ayrımsız ekin altyapısı, bir nice medeniyetin, birçok budunsal yapının, birçok emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin içre bulunduğu bir ürün olduğunu belirtti.

Kars Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Alibeyoğlu, yaptığı açıklamada bir ürünü harcamak için değişik benzeri bölgenin ürününü karalayarak veya kötüleyerek pazarlama tekniği kullanmanın nazik ayrımsız yazık olduğunu söyledi. Kırklareli Ticaret ve Uran Odası Başkanı Soner Ilık’ın açıklamasının akseptans edilemez olduğunu tabir fail Alibeyoğlu, “Bittabi kim Kırklareli’nin kendi yerel ayrımsız ürünü, ayraç bire bir yayın benzer. Amma işaret ürünün tanıtımı yapılırken farklı benzeri bölgenin emeğine, markasına, ticari repo sağlayacak alanını sabotaj ederek, karalayarak veya da çamurlamak suretiyle lansman yapılmasını doğru bulmuyoruz. Zira 81 ilin hepsinin namına bakarak bire bir markası, kendisine bakarak tıpkı yerel değeri, bir ürünü bulunmakta, bunun içre birlikte nazik benzeri iş yatmaktadır. Bu emeği bulunmayan addetmek veya bu emeği hiçe addetmek, bu emeğe engel donör açıklamalarda düşmek makul aynı format değil” dedi.

“Kars kaşarının 100 yılı çok benzeri geçmişi, ayrımlı bir ekin altyapısı var”

Kars kaşarının 100 almanak aynı geçmişi olduğuna ilgi calip Alibeyoğlu, “Yapılan açıklamada Kırklarelili ustaların Kars kaşarını ürettiğini, Kars’a kaşar peyniri yapımını öğrettiğinden bahsedilmiş. Kars kaşarı 100 yılı aşkın tıpkısı geçmişi, değişik bire bir kültür altyapısı, bir nice medeniyetin, birçok etnik yapının, birçok emeğin birleştiği ve coğrafi konumu, coğrafi özelliğin ortamında bulunduğu bire bir üründür. Yani ayrıksı tıpkısı illa kıyaslanması akıllıcasına gayrimümkün bire bir, ikincisi dahi bir ürünü feda etmek amacıyla değişik aynı bölgenin ürününü karalayarak yahut kötüleyerek pazarlama tekniğini iletilmek bu henüz üstelik nazik bire bir hatadır. Tığ ürünümüzü satarken 81 ilin tek ürünüyle kıyaslamayız. 81 ilin bütün ürününe, emeğine, markasına, değerine cemaat çıkarız. Hepsine bire bir saygıyı gösteririz. Hemen zat ürünümüzü harcamak için elimizde mevcut doneleri, elimizde bulunan değerleri pazarlayarak ürünümüzü satmaya çalışırız. Apayrı tıpkı yerin emeğine, ticaretine beis verecek, kötüleyecek, zıt etkileyecek bire bir durum üstüne izah yaparak pazarlamaya çalışarak hakeza benzeri işe başvurmayız. Kırklareli Tecim Odası’nın yapmış olduğu bu açıklamayı kınıyoruz. Çünkü bizim işaret değerimiz olan ürünün Türkiye’nin iç piyasasında alçak tıpkısı kabul görmüşlüğü var. İhracata dönük aynı üretime geçiş yapacağız. İhracata dünyalık çıkarmayı planlarken bu cins haberlerle ürünümüzü itibarsızlaştırmanın hiçbir anlamı yok” diyerek konuştu.

Kars kaşarı ile ilişik açıklamalara Karslı üreticiler üstelik reaksiyon gösterdi. kaşar üretimi ve pazarlamasını yapan Selami Çapan, “Hakeza benzeri izah yapılması etik bilimi değildir. Kars kaşarının dönüp tarihine baktıklarında 100 yılı aşkın tıpkısı tarihi vardır. Bunun kökeninin nereden geldiğini çokça ferah biliyorlar. Trakya da çok mebzul biliyor, Türkiye birlikte haddinden fazla bol biliyor. Kars ile karşılaştırma etmeleri ayrımsız el yanlış. Kars’ın tarihi, Kars’ın dokusu, Kars’ın bitki çeşidi, kaşara aromayı veren, lezzeti veren ayrımsız katıksız klima var. Tıpkı Trakya ile Kars’ın kaşarı karşılaştırma edilmesi ya bire bir bilgi kirliliğidir ya de benzeri farkındalık üzere yapılan ayrımsız açıklamadır. Hakeza bir özdek olanaksız” şeklinde konuştu.

Share: