Kars’taki interaktif müze gösterişli rabıta görüyor

Kars’taki etkileşimli müze ciddi deste görüyor

Kafkas Savaş Tarihi Müzesini 54 bin hayat ülfet etti

KARS – Türkiye’deki 3 etkileşimli müzeden birisi olan “Kafkas Cephesi Savaş Tarihi Müzesi”ni 11 ayda yerli ve yabancı kısaca 54 bin 236 sevimli müzakere etti

Osmanlı-Rus Savaşı’nda bire bir takım askerin şehit olması zımnında literatüre “Kanlı Tabya” namına sabık Harp Tarihi Müzesi, yerel ve ecnebi turistlerin akınına uğruyor.

Türkiye’de Çanakkale ve Edirne’den sonra takkadak Kars’ta kâin etkileşimli spesifik müze, evcil ve ecnebi turistlerin yol uğrağı yeri oluyor. Müze, 2022 yılının 11 ayında 52 bin 891 yerel, bin 345 ecnebi doğmak amacıyla hep 54 bin 236 kişiye kapılarını açtı.

Maşrık Ekspresi ile Kars’a geldiklerini tamlayan vatandaşlar, “Şark Ekspresi ile Sivas aktarmalı geldik. Kars’ın tarihi yerlerini geziyoruz. Kanlı Tabya’dayız. İnsanın tarihini baştan öğrenmesi kıytırık çok güzelce tıpkısı duygu, çokça etkileniyorum. Tarihimizi gine gene dinliyoruz. Hangi büyüklüğünde bahtlı olduğumuzu tıpkısı el henüz anlıyoruz. Biz üşüyoruz, o ant ki savaşlarda insanlar ayağında çene namevcut, ellik yok, yalaz ayak ve bizim üzere, şuanda rahatlığımız onların sayesinde” dedi.

Çok etkilendiğini rapor fail Nejla Kalpakçı, “Hunriz Tabya’ya geldiğim devir ben haddinden fazla üzülüyorum. Haddinden Fazla duygulanıyorum. Alıyorum dayanamıyorum. Buradaki askerlerimizin 90 bin askerin şehit olmasına dayanamıyorum. Haddinden Fazla iyicene herkesin gelmesini istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Kafkas Cephesi Savaş Tarihi Müzesi’ni ülfet edenler alelhusus müzede canlandırılan, Sarıkamış Harekatı’nda donan askerlerin buğulu camdan gösterilmesi ve martir olan askerlerin çarıkları ise ziyaretçilere duygulu anlar yaşatıyor. Müzedeki ameliyathane ve revir ise adeta görenleri etkiliyor.

Öte yandan 19’uncu yüzyılda, Rus ordularının istilasına cebin şehrin savunmasında kocaman racon oynayan ve 1828’deki Zalim saldırısının püskürtülmesi, 1855’teki Kars Zaferi’nin kazanılması, 1877-1878 Osmanlı-Acımasız Savaşı sırasında savunma amaçlı makbul ‘Hunriz Tabya’, 2018 yılında Kafkas Cephesi Savaş Tarihi Müzesi’ne dönüştürülmüştü.

Share: