Kars’ta ormanlar bireşimli zeka fotokapanlarla korunuyor

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde ormanları destek olmak, tutkun olmak ve gayrikanuni faaliyetleri engel olmak amacıyla yerel ve milli yapay zeka ile cürüm tespiti özne fotokapanlar kullanılmaya başlandı.

Orman suçlarına karşı simultane ve fenomen durumunda müdahale edebilmek üzere Ormanları İzleme Siper Entegre Engelleme (ORIKEM) Projesi kapsamında Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü görev sahalarına yerli ve milli yapay zeka ile yanlışlık tespiti yapan fotokapanlar yerleştirildi.

Fotokapanlarla orman sahaları 24 saat süresince izlenerek hareket ve ısı sensörlerinden sağlanan fon ve videolar, makineler arası haberleşmeye aktarılıp sentetik zeka tarafından işlenerek, ait orman işletme şefine hakikat zamanlı yerine gönderiliyor.

Sarıkamış’ta kurulan cihazlarla yerel ve milli sentetik zeka destekli fotokapanlarda âdem, efsanevi, çevirici ve aksiyon makinesi türüne bakarak alarm oluştururken ayrımsız zamanda, orman cürüm aletlerini, çalışkan-donmuş aktarım vasıtalarını tanımlayarak rüçhan alarm sınıfları belirlenmekte ve plaka tanımlama yapılmaktadır.

Kesme, aktarım, açılış, ateş, otlatma, transfer, çaktırmadan avlanma üzere orman suçlarında esirgeme sağlayan fotokapanlar ile ayrımsız zamanda adam, hakikat ve zaman tasarrufu sağlanıyor.

Share: