Kars’ta menderesler oluşturan Yelek Suyu ekincilik ve hayvancılığa hanay veriyor

Kars’ın Arpaçay ilçesinde ovada menderesler oluşturarak cari Yelek Suyu, ekincilik ve hayvancılığa katkı sağlıyor.

Bölgenin mehabetli akarsularından Arpaçay’ın kolu olan, efdal rakımlı dağlardan eriyen kar ve nesep sularıyla sönümsüz Telek Suyu’nun oluşturduğu menderesler, temas zaman domuzuna manzaralar sunuyor.

Tarım ve hayvancılığın vâsi yapıldığı bölgedeki su, geçtiği noktalara adeta avlu veriyor.

Yöre halkının tarlasını suladığı, balık tuttuğu, kazlarını yüzdürdüğü akarsuyun çevresindeki otlaklarda ise besiciler hayvanlarını otlatıyor.

Silajlık akdarı, rüşvet, buğday, gün çiçeği, gözleme, yeregeçen üretilen yörede, kocabaş ve küçükbaş hayvancılık yapılıyor.

“Doğası, havası, manzarası fena hâlde”

Tepecik köyü sakinlerinden Kamil Kurtbaş, AA muhabirine, mendereslerin çevreye gösteriş kattığını söyledi.

Akarsuların birleşip bir nice köyün yanından geçtiğini ve kurak dönemlerde bu köylere can suyu olduğunu ifade eden Kurtbaş, şöyle konuştu:

“Burada cari su çok fena hâlde, bura behişt üzere. Kazlar, inekler hep burada oluyor. Kazlarımız hem akarsu ihtiyacını karşılıyor hem yüzüyor. Özellikle hafta sonları pikniğe gelenler oluyor. Balık tutmaya gelenler dahi var. Görüyorsunuz, doğası, havası, manzarası, buranın değme şeyi sunturlu. İnsana huzur veriyor.”

Akarsu kıyısında ineklerini otlatan Mecit Çakmaz üstelik hayvanlarını otlatırken menderes kıyısında sevinçli zaman geçirdiğini anlattı.

Zaman ant dereden balık bile tuttuğunu belirten Çakmaz, “İnekler burada otlarken, ego de balık tutuyorum. Bu derede alabalık, sazan var. Tuttuğumuz balıkları akşam çocuklarla yiyoruz.” dedi.Share: