Kars’ta 15 Temmuz konferansı düzenlendi

Kars’ta, “15 Temmuz’u Unutturmayacağız” mevzulu konferans düzenlendi.

Kars İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü’nce Umum Eğitim Bilimi Merkezi Güruh Salonu’nda planlı konferans saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Konferans 15 Temmuz sinevizyon gösterisi ile bitmeme etti.

Konferansın açılışında konuşan Kars İl Milli Eğitim Müdürü Işıklı Acay, “Muazzez milletimizin ve kahraman asayiş güçlerimizin aşağılık darbe girişimi karşısında gösterdiği alımlı duruşun, hainlerin yenilgiye uğratılması ve demokratlık zaferinin 6’ıncı sene dönümü sebebiyle parçalanmamış yurtta şehitlerimizin elgin edilmesi, gazilerimize şükran ve şükranların sunulması, milletimizin demokrasiye olan inancının ve bağlılığının gelecek nesillere aktarılması, toplumsal hafızanın cıvıl cıvıl tutulması için tekmil eğitim bilimi kurumlarımızda yıl boyunca 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Ilişki günü anma etkinlikleri düzenlenmektedir. İlimizde bu çerçevede okullarda hazırlanan 15 Orak Ayı temalı, foto, gazete ve seminer çalışmaları yapılmaktadır” dedi.

Daha bilahare meze düzlük Kafkas Üniversitesi Ortaçağ Tarihi MEMLUK Başkanı Prof. Dr. Selçuk Ural, “Biz tarihçiler olarak anne itibariyle geçmişteki olayları ve olguları sizlerle tesahup etmek, bunların sebep ve sonuç ilişkilerini sizlere aktararak geleceği mensur ika noktasında kandil tutmaya çalışırız. Dolayısıyla zaman kim konferansımızda Türkiye’deki darbelerin geçmişi ile dayalı sizleri haberdar etmek istiyoruz. 1960, 1980 ve 2016’tı bile yaşanan darbe girişimlerinin nitelikleri üstünde durmaya çalışacağım. Öncelikle şunu ifade edelim. Darbe genel anlamıyla ülkede tıpkı grubun bu silahlı tür, yada bürokrasi içerisinde kümelenmiş aynı topluluk kazanç grupları mümkün. Etnik gruplar olabilir. Bunların düzenli tıpkısı biçimde zırh zoruyla baskı kurarak yahut demokratik usulleri kötüye kullanarak azamet yönetimini ele geçirmesi, hükümeti istifaya zorlayarak devlet yönetimini ele geçirmesi ve kendinde bulduğu benzeri dizge inşa etmesidir” diye konuştu.

El Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen konferansa, Vali Vekili Muhammet Furkan Tuna, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ziyalı Acay, gurur amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. – KARS

Share: