Karaman Valisi Akkoyun’dan Hazreti Mevlana mesajı

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin, 749. vuslat sene dönümü nedeniyle tıpkı tema yayımladı.

Akkoyun, mesajında, Anadolu’da ve bilcümle dilek coğrafyasında, tolerans, muhabbet, ülfet ve kardeşlik ortamının en iri mimarlarından birinin hiç pekâlâ Hazreti Mevlana olduğunu belirtti.

Hazreti Mevlana’nın kısaca 8 çağ önceki yazdığı, kalplere nakşettiği seçkin biri bilgelik pınarı olan sözleri ve öğretilerinin, tıpkısı mum misali bu toprakları ve tekmil insanlığı asırlar süresince aydınlattığını aktaran Akkoyun, şunları kaydetti:

“Hazreti Mevlana’dan, bilcümle benzeri acun namına dersler çıkardığımız takdirde, cihanda tiksinti hesabına tabiiyet, mübayenet hesabına kontak, antagonizm adına ülfet, gadir adına doğruluk, kargaşa hesabına sükünet, kibir namına tevazu, taş yüreklilik hesabına acıma düz takanak ve yarınlarımız bugünlerimizden çokça daha erinçli ve gönençli olacaktır. Rabbim bizleri iştiyak sultanlarımızın ilim, bilgi ve ülfet yolundan ayırmasın. Bu düşüncelerle vefatını Rabbimize vuslat kabul fail, ahiret yolculuğu gününü dernek haset ‘şebiarus” namına anlatım eden Hazreti Mevlana Celaleddin-i Rumi’yi, Karaman’ımızda batmış kâin saygıdeğer valideleri Mümine Hatu’u, ağabeyini ve akrabalarını rahmetle ve hürmetle özge ediyorum.”

Share: