Karadeniz’in 36 metre altında şenlik çığlıkları

İkinci Dünya Savaşı’nda, Sovyetler Birliği’ne karşı Karadeniz’birlikte avantaj icat etmek amacıyla Hitler tarafından Karadeniz’e indirilen ve boğazlardan geçmesine müsaade verilmeyince batırılan 3 denizaltının hikayesi özen çekiyor. Denizaltıyı bulan dalgıçların heyecanı ve su altındaki çığlıkları kameralara an be dakika yansıdı.

İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler’in Sovyetler Birliği gemilerine saldırmak üzere Romanya üzerinden Karadeniz’e indirdiği 6 denizaltılık filodan 3 denizaltı, savaşın bitmesi sonrasında boğazlardan geçmesine cevaz verilmeyince Türkiye karasularında batırıldı. Alman filoları vasıtasıyla kontrollü adına batırılan 3 denizaltıdan birisi olan U23 Denizaltının izi yapılan aramalar sonucu, 75 sene sonraları Kocaeli’nin Kandıra ilçesi Bağırganlı Mahallesi açıklarında bulundu. 9 Eylül 1944 tarihinde tün saatlerinde özlük komutanları eliyle batırılan 3 lime U23 Denizaltısı, 2019 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ilgilendiren TCG Akın marifetiyle müşteri ile belirleme edildi. Daha sonraları geminin teyidi ve görüntülenmesi üzere plonjon yapıldı.

75 yıl sonradan buldukları denizaltıyı kamera ile görüntülediler

Sahile yaklaşık 2 çamur uzaklıkta, suyun 36 metre altında tespit edilen denizaltına evvel plonjon Kerpe Denizyıldızları Dalış Okulu dalgıçları yoluyla yapıldı. 36 metre derinliğe kalıp dalgıçlar, kaybolma denizaltıyı 75 sene sonra buldu. Kum dayanak noktası üstünde bulunan denizaltı, dalgıçlar vasıtasıyla su altı kameraları ile görüntülendi. Batırıldığı tarihteki abur cubur ile bütün bir şekilde bulunan denizaltıyı gören dalgıçların heyecanı kameraya yansıdı. Denizaltının silahlarına kadar bilcümle parçaları ile bulunmasının, yerel ve ecnebi dalgıçların nazik ilgisini çektiği belirtildi.

Denizaltılar, içindeki teknolojinin ele geçirilmemesi üzere batırılmış

Dalışı gerçekleştiren ve denizaltıyı görüntüleyen Su Şeş Plonjon Eğitmeni Sedat Türkmen, “Burada, Bağırganlı tarafında 36 metre derinlikte Alman U23 batığı var. Onun da dalış turizmine açılması amacıyla çalışmalarımız var. O üstelik çok yüce benzeri vergi getirecektir buraya. Çünkü U23 botları Almanlar için çokça balaban. Milli duygularla bakıyorlar zira Hitler’in denizaltısı. Eskiden şuurlu namına batırılmış. İçinde ele geçirilmesini istemedikleri uygulayım bilimi var. Bunun ele geçirilmemesi için batırılmış gemilerdir” sözleriyle denizaltının tarihi önemine vurgu yaptı.

3 gemiyi savaşta Ruslar batırdı, kavga bitince mütezayit 3 gemiyi Almanlar kendisi batırdı

Batık denizaltıların İkinci Dünya Savaşı’na raci hikayesini anlatan Türkmen, “İkinci Acun Savaşı’nda Almanlar karadan Rusları rastgele şekilde bombalıyor. Bire Bir general denizden bile tehacüm fikrini ortaya atıyor. 6 pare etkin denizaltıları var ve bunları boğazdan oyulgalamak istiyorlar. O zamanki Türk hükümeti buna müsaade vermiyor. Almanlar üstelik bu 6 gemiyi demonte bir şekilde Romanya’nın Köstence Limanından denize taşıyor. Söktükleri parçaları Köstence’da birleştiriyorlar ve denize salıyorlar. 6 sefine savaş süresince limanları ve gemileri bombalıyor. Bunların 3 tanesini Ruslar batırıyor ancak 3 tanesi aktifken cidal bitiyor. Gene bizim o dönemki hükümetimizden cevaz isteyip gemileri özlük denizlerine çalmak istiyorlar. Bizim hükümetimiz yeniden cevaz vermiyor. Gemileri bize bey önerisinde bulunuyorlar hükümetimiz almıyor. ‘Hediye edelim’ diyorlar zira ihsan ederlerse sisteme alacaklar ve personeli kurtaracaklar. Hükümetimiz gine müsaade vermiyor. Henüz sonra bu gemileri buyuru üzerine Karadeniz’in 100 metrelik derinlikleri olan bölgelerde kontrollü bir şekilde batırıyorlar. Bu denizaltılardan biri Zonguldak, biri Glokom, biri bile burada. Bu gemiler detaylı süredir aranıyordu. 10 sene büyüklüğünde ilk Glokom’daki bulunmuştu. 2019’un Mart ayında bu batmış sefine TCG Atak gemisinin kameralarına takıldığı üzere bizden bindi istendi. Geminin teyidi amacıyla burayı görüntülememiz istendi. Tığ üstelik 2019’un Kasım ayında oraya ayrımsız plonjon gerçekleştirdik. Silahlar, Enigma cihazının verici anteni kadar herhangi bir özdek geminin üzerindeydi. Biz çıktıktan bilahare Türk Deniz Kuvvetlerine bildirdik onlar üstelik gelip silahları alıp müzede sergilenmek amacıyla İstanbul’a götürdüler” sözlerini kaydetti.

“Bugün yüzeye çıkarılsa yüzecekmiş kabil duruyor”

Denizaltıyı incelediklerinde zaman hala yüzebilecekmiş kadar durduğunu tamlayan Türkmen, “Harika tıpkı sefine. Sanki zaman yüzeye çıkarılsa yüzecekmiş kabil duruyor. Yalnızca, o dönemde batırılması için hem kapakları açılmış hem de balaban bir bomba patlatılmış. Arkada 70-80 santimetre çapında ayrımsız hapis var. Köylü mütezayit seçkin şeyi o günkü kabilinden kuvvetli ve bozulmamış. Dünyanın temas yerinden deste var. Anzaklar’ın Çanakkale’ye duyduğu üzere, Almanların üstelik buraya vürut üzere ağır talebi var” dedi. – KOCAELİ

Share: