Karabük’te Aile Okulu projesi ile 2 bin 671 ege eğitim bilimi aldı

– Karabük’te Familya Okulu projesi ile 2 bin 671 iye terbiye aldı

KARABÜK – Karabük’te Eş Okulu Projesi çerçevesinde il genelinde 2 bin 671 ege eğitim bilimi aldı.

Pandemi sürecinde okuldan uzak artan öğrencilerin değişen alışkanlıklarını esasen normal dirilik geçilmek için 10 ayrımlı konuda eğitimlerin verildiği projede veliler mektepli üzere eğitim alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayeleriyle Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın başlatmış olduğu Aile Okulu Projesi çerçevesinde Bahaddin Gazi TOKİ Cevizkent Ortaokulu’ndaki velilere verilen derse Karabük Valisi Fuat Gürel bile eşlik etti.

Velilerle beraber derse katılan Vali Fuat Gürel ibret böylelikle gazetecilere yaptığı açıklamada, pandemide değişen alışkanlıklardan sonra bu eğitimlerin çokça kocaman olduğunu ve proje çerçevesinde ülke genelinde 2671 velinin yetişek aldığını söyledi.

Teknolojik cihazlardan dallar hangi kadar ırak tutulsa dahi pandemi döneminde eğitim üzere mecbur kaldıklarını vurgulayan Gürel, teknolojik cihazların menfi yanları ile başlangıç edebilmek amacıyla bu eğitimlerin hayati ehemmiyet taşıdığını söyleyerek, “Bugün teknoloji bağımlılığıyla ilişik eğitimler veriliyor. Anne ağababa adına bizlerin dahi yönetmekte zorlandığımız bu hususlarda bu konuda eğitimler düz delil öğretmenlerimiz sebebiyle velilerimiz eğitiliyor” dedi.

Okulun kanıt öğretmeni ve Aile Okulu projesinde eğitmenlik fail Semra Çatal familya eğitimi kursunun 44 saatlik bire bir kurs olduğunu söyleyerek, “Kursta sekizinci haftadayız. Ağırşak 11. haftada sona erecek. Burada aileler yaşadıkları sorunlarda tek olmadıklarını, kendileri kadar benzer sorun aktif kişiler olduğunun farkındalığı oluştu. Velilerimizde aynı deşarj oldu. Sorunlarla doğru ser etme becerileri, faal bildirişim ihdas becerileri, teknoloji bağımlılığının zararlarında korunma ve akran zorbalığı gibi benzer birçok konuda eğitimler alarak kendilerini henüz güvenli düşünmeye başladılar. Faydasını gördüklerini bile paylaşıyorlar” şeklinde konuştu.

“Çocukların hızına yetişebilmek istiyorum”

Üç çocuğunun okula gittiğini söyleyen kursiyer Hatice Acat, çocuklarını elan ferah anlayabilmek hesabına lise eğitimi aldığını belirterek, “Çocukların hızına yetişebilmek istiyorum. Tığ anneler teknoloji dünyasında çocuklarımızdan çok geride kalıyoruz. Çocuklarımızı daha gür anlayabilmek ve onlarda makul iletişim kurabilmek hesabına kursun bize iri katkısı oldu” diye konuştu.

Bahaddin Gazi TOKİ Cevizkent Ortaokulu’ndaki etkinliğe Karabük Valisi Fuat Gürel ile eşi Tutku Aras Güler, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş, İl Milli Eğitim Bilimi Müdür Muavini Erdal Üngören, öğretmenler ve kursiyer veliler katıldı.

Share: