Karabük bilgi! Safranbolu’da vatandaşlara kışlık göveri ve ağaç bakımı kursu veriliyor

Safranbolu Belediyesince kışlık göveri ve ongun bakımı kursu açıldı.

Ziraat mühendisi Kaynak Alazoğlu Akıllı aracılığıyla 22 kursiyere, kışlık sebze üretimi ve dikme bakımı konusunda bilgiler veriliyor.

Belediyeye ilişkin Yazı köydeki seralarda üreticilerle aynı araya mevrut Şehremini Elif Köse, bezelye ve bakla dikti. Daha bilahare maniye domatesi hasadı gerçekleştirdi.

Seralarda üretilen aynı maniye domatesi 1600 gram geldi.

“Çokça pir ayrımsız emek oldu”

Hasadın arkası sıra gazetecilere izah işleyen Köse, üreten ve müteharrik şehremaneti anlayışıyla yollarına devam ettiklerini söyledi.

Vatandaşlar için kışlık sebze ve ağaç bakımı kursu açtıklarını belirten Köse, “Mesai verdikleri topraktan elan gür ürünler alabilmeleri için lazım bilgileri ekincilik mühendisimiz Pınar kadın onlara veriyor. Haddinden Fazla fena hâlde benzeri emek oldu. Kursiyerler çokça kıvançlı.” dedi.

Köse, seralardan elde ettikleri ürünleri yardıma ihtiyacı olan vatandaşların azık temininde kullandıklarını rapor ederek, vatandaşlara istihsal ika konusunda örnek olmak için akıntı ettiklerini anlattı.

Seralara dede tohumu ürünler ektiklerini dile getiren Köse, şunları kaydetti:

“Zaman zarfında benzeri soy sop bankası oluştu. Bu çocuk bankasını da gittiğimiz rastgele belediyeden nesil alarak oluşturduk. Tığ dahi elimizdeki tohumları onlara verdik. Onlardan dikiyoruz. Tohumlar fideye dönüştüğünde vatandaşlarımızla ücretsiz paylaşıyoruz. Ürünleri de içtimai yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızın azık kolilerine koyuyoruz. Güzeşte sene atalık çocuk olan 6 bin maniye domatesi fidesi dağıtmıştık. Bu yıl hedefimiz 20 bin maniye domatesi fidesi nakzetmek.”

Kursiyer Vahide Öztürk da İstanbul’dan Safranbolu’ya gelerek çiftçiliğe başladığını söyledi.

Kurstan mutlu kaldığını belirten Öztürk, herkesin üretime katılması gerektiğini ifade etti.

Ayfer Ergün bile kursta öğrendiği bilgilerle elan şuurlu üretim yapabileceğini ve henüz efdal ürün elde edebileceğini anlattı.

Mehmet Balkaya de yıllardır seracılık yaptığını vurgulayarak, “Fakat kursa geldiğimde akıllıcasına bildiğimiz birçok şeyi yanlış olduğunu öğrendik. Bilmediğimiz çoğu şeyi burada öğreniyoruz.” diyerek konuştu.

Share: