Kağızman’daki Karagüney Kanyonu dağcıların eskimemiş rotası oldu

Kars’ın Kağızman ilçesinde saf güzellikleri, dik kayalıkları ve peribacalarını andıran tepeleriyle dikkati calip Karagüney Kanyonu, doğaseverlerin kullanılmamış gözdesi olmayı bekliyor.

Kars- Iğdır sınırlarının kesiştiği Aras Vadisi’nde mevcut kanyonda fotoğraf safari, trekking ve tabiat sporları için amelî alanlar bulunuyor.

Zirve Dağcılık ve Huy Sporları Kulübü üyesi Yüksek Öztürk, AA muhabirine, pakt namına Kars ve Iğdır’bile yeni rotalar için gezi düzenlediklerini söyledi.

Aras Vadisi yanındaki Karagüney Kanyonu’nda da ilk defa yürüyüş gerçekleştirdiklerini anlatan Öztürk, “Güzelce tıpkı vaha ve noksansız bire bir kanyon. ABD’nin Arizona eyaletindeki çölleri anımsatıyor. Yıpranmamış keşfettiğimizde burada balaban görüntülerle karşılaştık. Bura, hem natür yürüyüşü hem bile kayaç tırmanışı tahsis etmek isteyenler amacıyla ideal bir yer. Tüm dağcıların gelip burayı görmesini istiyorum.” diyerek konuştu.

Doğa fotoğrafçısı Harun Cengiz bile çıktıkları doğa yürüyüşünde Karagüney Kanyonu’nu ilk kez gördüğünü belirtti.

Kanyonun doğasıyla hayranlık uyandırdığını tabir fail Cengiz, “Bura ABD’nin Arizona eyaletindeki çölleri yakın tıpkısı doğaya ehil. Keşfedilmemiş bu saf güzelliği herkesin gezip görmesini başvuru ediyorum.” dedi.

Share: