Kadınların hazırladığı magnetler gelire dönüştü

Ardahan’da avrat kursiyerlerin el emeğiyle hazırladığı magnetler sağlık kazandırıyor.

Halk Eğitimi Merkezindeki “Hediyelik Kayıt ve Aksesuar Yapımı Kursu”na katılan 15 avrat kursiyer, taş tozu ile yoğurdukları hamurla, kentin tarihi, kültürel ve turistik değerlerini tanıtmak amacıyla birbirinden ayrımlı figürde hediyelik magnet üretiyor.

Ardahan’ın Damal ilçesindeki Karadağlar’ın eteğine yaz mevsiminde, yanındaki tepenin gölgesinin düşmesiyle oluşan Atatürk silüeti ile Iblis Kalesi, Ardahan Köprüsü ve Çıldır Gölü’nün zerrin balığı özellikle almak üzere bir nice simgenin işlendiği magnetler, ilgi görüyor.

Kursta yapılan magnetler hem kurumun içtimai iletişim araçları adreslerinden hem dahi etkinliklerde kurulan stantlarda, özelliğine göre 10 ila 100 liralık beyninde mütebeddil fiyatla satılıyor.

Magnetin yanında farklı figürlerde hediyelik yük birlikte üreten kadınlar, bu ürünleri yerli ve yabancı turistlere satarak rüşvet sağlıyor.

Kadınların hafta içi geldikleri ağırşak, çatlak ayında tamamlanacak.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ongun Eğreti, AA muhabirine, kursun kentin kültürü açısından kocaman olduğunu belirterek, Ardahan’ı yapılan çalışmalarla takdim etmek istediklerini söyledi.

Muvakkat, kentin potansiyelinin gelişigüzel alanda bilinmesini istediklerini ifade ederek, “Sonuçta serhat kentimiz gerek güneş gerek kültürel yerine önemli tıpkı yere eş. Bu derece ve potansiyelimizi farklı tıpkı şekilde Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmanın gayretindeyiz. Tarihi ve turistik dokuyu turistik eşyalara yansıtarak ilimizin tanıtımını ayırmak istiyoruz.” dedi.

İlk posta hakeza benzeri ağırşak açıldı

Merkezin bünyesinde birçok ağırşak olduğunu fakat hakeza bire bir kursun ilk defa açıldığını dile getiren Yolcu, magnetlerden bazılarına Türk Patent ve Işaret Kurumunca “tasarım tescil” belgesi verildiğini belirterek, “Iblis Kalesi, tarihi Ardahan Köprüsü, Atatürk silüeti ve Çıldır Gölü’nün solgun balığı bunlardan bazılarıdır.” diyerek konuştu.

Usta belletici Adanmış Çoruh dahi kursa bunaltıcı bent olduğunu dile getirerek, “Magnetleri görenler, Ardahan’ın değerlerinin farkında oluyor. Buna kurgu olduğumuz için haddinden fazla mutluyuz.” ifadesini kullandı.

Kursiyerlerden Gizem Yılmaz ise kursta bakir şeyler öğrendiğini, zamanın çok artağan ve renkli geçtiğini söyledi.

Share: