Japon heyetinden Tayvan’a konuşma

Saylav ve eski Defans Bakanı Shigeru Ishiba liderliğindeki heyet, görüşme kapsamında Tayvan’da hükümetin lideri Tsai Ing-wen ile ayrımsız araya geldi.

Ishiba, ziyaretin amacının “Tayvan ile defans üzerine anlaşmaya unutmak, bölgedeki umulur benzeri çatışmaya hazırlanmak ve tıpkısı zamanda patırtı çıkmasını engelletmek” olduğunu belirtti.

Ülkesinin, Hint-Pasifik’teki çatışmaları göğüslemek üzere ÇAKER ile yakın temasta olduğunu kaydeden Ishiba, defans müttefiklerinin tedarik yazmak dışında seçeneğinin bulunmadığını kaydetti.

Tayvan’da hükümetin lideri Tsai Ing-wen, “Hint-Pasifik bölgesindeki barışı arkalamak amacıyla Japonya ve başka demokratik ortaklarla iş birliğimizi derinleştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Çin-Tayvan anlaşmazlığı

Çin’birlikte İkinci Acun Savaşı’nın peşi sıra sâdır bağırsak savaşta Mao Zedong liderliğindeki Çin Komünist Partisinin (ÇKP) 1949’da iktidarı ele geçirmesi ve Çin Umum Cumhuriyeti’nin kuruluşunu zar etmesi üstüne Çan Kayşek liderliğindeki Çin Milliyetsever Partisi (Kuomintag) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’bile kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının Ada’da bitmeme ettiğini doğacak sürerek bağımsızlık zar etmişti.

Bu etap, Çin eliyle kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971’e büyüklüğünde Mürekkep Milel (BM) Genel Kurulunda Çin’i mandepsi etmişti. 1950’ler ve 1960’larda çokça sayıda ülkenin diplomatik münasebet tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Umum Cumhuriyeti’ne çevirmesinin peşi sıra 1971’bile BM Umumi Kurulunda yapılan oylamada, Pekin hükümetinin Çin’in yegâne meşru temsilcisi kabul edilmesiyle Tayvan’ın arsıulusal örgütlerdeki konumu belirsiz ayla gelmişti.

Pekin yönetimi, “Tek Çin” ilkesini benimseyerek Tayvan’ın öz topraklarının parçası olduğunu savunuyor.

Çin, argıt ve çevresindeki askeri varlığının yanında Tayvan’ın dünya ülkeleriyle özgür diplomatik münasebat kurmasına, BM’birlikte ve farklı arsıulusal kuruluşlarda sahne edilmesine alın çıkıyor.

(TRT Veri)

Tayvan Kalıp Bankası, nema oranını yükseltti

 

“Çin, Tayvan’a saldırırsa toptan ticaret henüz iri çarpış alır”

 

Çin-Tayvan gerilimi markaları Türkiye’ye getirdi

 

Share: