İzmir merkezli dolandırıcılık operasyonunda 5 keleş tutuklandı

İzmir merkezli 10 ilde düzenlenen dolandırıcılık operasyonunda gözaltına alınan 19 şüpheliden 5’i tutuklandı.

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca dolandırıcılık iddiasıyla yakalanan 19 zanlının emniyetteki işlemleri tamamlandı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 5’i tutuklandı. Ayrıksı zanlılar ise adli arama neredeyse erkin bırakıldı.

Öte yandan, şüphelilerin sorgularında suçlamaları akseptans etmedikleri öğrenilirken, ele geçirdikleri kişilerin sosyal medya hesaplarından o kişinin arkadaşlarına mesajlar attıkları, kendilerine aktarılma yapanlara dahi düzme dekontlar gönderdikleri belirlendi.

Bu kişilerden müşavirlik ücreti adı altında dünyalık dilek eden şüphelilerin, yasal olduğunu belirtmek için Hak Bakanlığının yapmacıklı genel ağ sitesi ekran resimlerini da paylaştıkları öğrenildi.

Zanlıların bu şekilde çokça erdemli miktarda nahak yere algı elde ettikleri belirleme edildi.

Ayrıca, şüphelilerin ele geçirdikleri toplumsal medya hesaplarında da sahte dekontlar ile efdal miktarda dirimsel elde ettikleriyle ilişkin paylaşımlar yapıldığı görüldü.

Operasyon

İzmir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, ele geçirdikleri müştekilere ilişik sosyal medya hesaplarından faziletkâr ekonomik “forex” yatırımıyla ilgili paylaşımlarda bulundukları, hesaplarda kötü kişilerin güvenini kazanıp kendileriyle iletişime geçenlerden faziletkâr rüşvet vaadiyle “envestisman danışmanlığı ücreti” adı altında mülk murat ettikleri, bu eşhas üzere haddinden fazla mal kazandıkları yönünde cali dekontlar düzenledikleri, kazandıkları parayı alabilmeleri üzere “kazanç ve dosya masrafı” adı altında ücret istedikleri ve işlemlerin kanuncu olduğuna tefhim etmek amacıyla Doğruluk Bakanlığının resmi çekicilik logosunu ve internet sitesine ilişik ekran resimlerinin olduğu vesika ve fotoğrafları gönderdikleri öne sürülen 19 aynasız hakkında denetim kararı verilmişti.

İzmir’in yanı sıra Adana, Antalya, Batman, Gaziantep, Hatay, Manisa, Mersin Ağacı, Trabzon ve Van’bile 16 Eylül’de düzenlenen senkronik operasyonlarda 19 meşkûk gözaltına alınmıştı.

Zanlıların, İzmir’dahi 9, ülke genelinde 121 kişiyi dolandırıp tahminî 1 milyon 800 bin lira haksız alacak elde ettikleri öne sürülmüştü.Share: