İYİ Tümen Genel Başkanı Akşener, gündeme ilişkin soruları yanıtladı Açıklaması

İYİ Öğür Umumi Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun başörtüsüyle ilişkin teklifi üzerine, “Deminden gelinen noktada bence icap yoktu.” dedi.

Akşener, Halk TV faal yayınında gündeme ilgili soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Partinin kuruluşunun 5. sene dönümü olduğu anımsatılarak, “Kurulmasaydı hangi olurdu?” sorusuna Akşener, “Bu ucube bütün oturmuş olurdu. Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin değiştirilebileceğine dair herhangi bir müşavere yapılmazdı. Ortada beklenti olmazdı. O seçime (2018) tığ katılmamış olsaydık, muhtemelen CHP, diğer siyasi partiler birlikte yegâne başına katılacaktı. Meclis aritmetiği alelacayip olacaktı.” yanıtını verdi.

Türkiye’nin dış politikada gerçekçi ve akılcı tıpkısı sağ açıklık ortaya koyduğunda birinci derecedeki çizik komşuları başta gelmek için SU, Türk dünyası, Darı ve Libya’yı dahi içeren bölgeyle balaban tıpkısı ticaret hacmi bulunduğunu kaydeden Akşener, “Hastalık kavga ediyoruz kardeşim?” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü teklifi

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü ile ilgilendiren kanuncu düzenleme teklifine ilişkin değerlendirmeleri sorulan Akşener, politikaya DYP’dahi başladığını hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Nedeniyle o süreçlerle ait namına kusurlu işlerde dahi karşısında durdum. Dayanıklı çokça bedeller bile kendimize göre ödedik. Bu çerçeve ortamında helalleşme yolculuğuna çokça iri ayrımsız saygım var. Amma dediğim gibi başka şeyleri hatırlatmak durumundayım. Bu ülkede Rize Belediye Başkanı, sağ açıklık sürecinde dedi kim, ‘Boş yere bakış açısı yapmayın kardeşim. Demokratik süreçlere ihtiyaç bulunmayan. Bizler, Karadeniz erkekleri temas seferinde ikinci âdem kendisine aynı Kürt kadını alalım, bu meseleyi çözelim.’ O günlerde ben gök kubbeyi yıkmaya çalıştım, yegâne can adına. ve bu arkadaşa hiçbir husus olmadı. Sonradan daha ilginç bir molekül oldu. Samsun İl Komutan Yardımcısı dedi ki, ‘Başı münhal kadın, perdesiz eve benzer. evet kiralıktır ya satılık.’ Buna da zıpladım ego. Bunlarla ilgili kim helalleşecek. Atatürk’ün annesine olmayacak ağırlıkta sözler söylendi. Ki bununla ilişkin hesaplaşacak. Ego birlikte bunları hatırlatıyorum. Başörtüsüne gelince. Başörtüsü dağılmış benzeri konu.

Deminden bütün derdim şu, bulutlu yaraları yine beğenmek hesabına, kanayan yaralara yaklaşmak durumundayız. Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu tavrına tabii tırsmak duyuyorum ama bakın zaman Anayasa’evet konulmasını tartışıyoruz, başörtüsü çerçevesi ortamında yeniden aynı kavgayı tartışıyoruz.”

Başörtülü avrat milletvekilleri Umumi Kurula girdiklerinde oturumu kendisinin yönettiğini anlatan Akşener, o süreçte Kılıçdaroğlu’nun bile bu konudaki tutumunun şok yararlı olduğunu defalarca söylediğini kaydetti.

Akşener, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu başörtüsü konusundaki tutumunu biliyoruz. Amma demin gelinen noktada bence lüzumlu yoktu.” dedi.

“Türkiye’dahi zaman başörtüsü sorunu var mı?” sorusu konusunda Akşener, “Şu anda namevcut. Kadınlar ortada tek yoktu adamlar girdi devreye öyle oldu. Bu işten hep siyasi paçarız getirim çıkarılmaya çalışıldı. Şu anda cümle başörtüsünden korkan de, başı açıktan tiksinti eden üstelik, gruplar anlamında söylüyorum, siyasi gelenekler açısından söylüyorum, cümle o günkü yanlışlıkların insanlara çektirdiği acıları gördü ve pişman.” değerlendirmesinde bulundu.

“Konunun anayasa veya kanuni bire bir teminata ihtiyacı var mı?” sorusuna Akşener, “Anayasalar bu Mecliste olmaz çünkü seçime kalmış 7-8 ay. Hakeza tıpkısı durumda anayasalar vaattir. Seçimde kazandıktan bilahare bu vaadi hesabına getirirsiniz. 2010’birlikte, 2017’üstelik aklına gelmemiş şu anda aklına geldi. Derhal seçme kararı alsınlar ve ondan sonra bu vaatle gitsinler, seçimi kazanırlarsa yerine getirirler. Bizim göz açımız bu.” yanıtını verdi.

-“Ara Bulucu koymam hiçbir zaman”

Şanlıurfa Saylav Ahmet Eşref Fakıbaba’nın İYİ Partiye geçeceğinin anımsatılması üstüne Akşener, “Doğrudan kendim söyledim. Araya ara bulucu koymam tek devir, kandırma ettim.” dedi.

Akşener, “Şu anda görüştüğünüz apayrı kimler var?” sorusuna, “Bakacağız duruma. Şu anda görüştüğüm var. Yemeden Içmeden SELIM Tümen’den bahsetmiyorum. Ben Türkiye’nin balaban canlı, buğulu insanların gelişigüzel biriyle yüksekokul ve hisse senedi dünyasından görüşüyorum. Bire Bir Sayın Bakan’ıma yaptığım üzere gidiyorum. Eşlerden istiyorum, erkekse karşımdaki, gelinlerden istiyorum.” karşılığını verdi.

-“Intihap kararı alındıktan sonra ortaya çıkma”

Altılı Ganyan masa ve bu kapsamda oluşturulan 7 komisyonun çalışmalarına ilgili üstelik bilgelik veren Akşener, “Demincek bunlar tıkır tıkır işliyor. Orada tek mesele namevcut. Üçüncü etapta onu (Cumhurbaşkanı adayını) kararlaştıracak altılı masa. Sayın Erdoğan çok zül ediyorsa birden seçim kararını alsın, tığ üstelik 3 bölüm içerisinde açıklayalım.” dedi.

Akşener, cumhur reisi adayı üstüne, “kazanacak ortak namzet” açıklamasını tekrarlayarak, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayının kriterlerine ilgili açıklamasına katıldığını söyledi.

2023 seçiminin saylav sistemin konuşulacağı sonuç seçim olacağını savunan Akşener, vekil sisteme geçişin intihap vaatleri beyninde olduğunu vurguladı.

Akşener, “Henüz tığ masada her ismin konuşulduğu, önerildiği aşamaya gelmedik. Henüz altılı masada encümen çalışmaları sürüyor, onların sonuçlarını, tanıtımlarını yaparak gidiyoruz. Parlamenter hep, komisyonların çalışması, üçüncüsü bile adayın tespiti. O, seçme kararı alındıktan bilahare ortaya çıkacak.” dedi.

İYİ Tümen Umumi Başkanı Akşener, “Başbakan olacağı” açıklamasıyla ait tıpkısı soru konusunda, “Tek nedamet duymadım. İnanarak söylediğim madde şu, birinin feragatte bulunması gerekiyordu, o ben oldum. Başbakanlığa adayım söylemek, tıpkısı mukataa alanı değil, bu ayrımsız feragattir. O seçimi kazanmaya dair görüşlerimin samimiyetini vurgulamak istiyorum. Hep gayretim bu seçimin kazanılmasına dayalı formaliteci almak. Taktiksel tıpkı uzanım yok.” değerlendirmesinde bulundu.

“Benzeri zenginlik çöktü”

“Kavim İttifakı ruh bilimsel üstünlüğü elinde tutuyordu, ancak son zamanlarda bu üstünlüğün Halk İttifakı’na geçtiği belirtiliyor, yorumunuz ne olur?” sorusunu de yanıtlayan Akşener, şunları kaydetti:

“Doğrudur, matlup üzerinden baktığınız antlaşma algılar, olgular bunları sağlar. Şöyle da benzeri husus oldu, bunu dürüstçe konuşalım, muhalefetin sistemi içerisinden posta giden kanma önderleri var, insanlar var, akademisyenler var, sağlam haddinden fazla hayat var. Aklı fikri müteharrik şahıslar var ve bu masanın etrafındaki kişilere bile fikirlerini görüşlerini bildiriyorlar. Bu birlikte adamakıllı. Demincek çabucak ‘Biz aldık, aldı bitti’ye düştü aksiyon. O antlaşma aynı fotoğraf çıktı ortaya. Burada dikkatli tıpkısı miftah kullanmaya çalışıyorum, bütün üstüne alınıyor. Cümle üzerine alınsın ama yani benzeri şımarıklık çöktü, siyasilere değil ama genellikle CHP’yi destekleyen ve onu sıralama etmeye etkin insanlarda. Bir Nice herif var bunun zarfında, sesleri birlikte var. Hepimiz izliyoruz onları kimi vakit etkileniyoruz. Bilfarz çok ilginç benzeri madde artık, ‘sağcılar’ diye niteleyerek ayrımsız kavram artık. ‘O masada tığ bulunalım, iktidarı kazandıralım ama tamamını CHP sıralama etsin.’ ‘Solcular ve sağcılar’ diye niteleyerek bir madde imdi, o mahsus takatli haddinden fazla insanı etkiledi. Aynı bacanak ipin ucunu o kadar kaçırdı kim bizim partimizin ülke ve ilçe teşkilatlarının kiralarını CHP’nin ödediğini söyledi. Abim aradı beni köyden 80 küsur yaşında, dedi kim, ‘Meral, benim babadan kalma aynı tarla var onu satacağım, göndereceğim, Kemal Bey’e borcunu öde.’ Hakeza benzeri molekül yok, bu insanları etkiler. Nedeniyle burada ipin ucu kaçtı.”

Togg’da evvel aracın banttan indirilmesi töreni

Türkiye’nin küresel mobilite markası Togg’de evvel aracın banttan indirilmesi törenine katılıp katılmayacağına ilgilendiren soruya Akşener, önceleri halel edemeyeceği programı dolayısıyla katılamayacağı fakat bu garip davetlere partiyi temsilen çıkışlı birini gönderdikleri yanıtını verdi.

Akşener, “Politik İşler Başkanımız Ankara Milletvekilimiz Koray Vazıh’ı görevlendirdik. Külliye’deki programlara dahi İsmail Tatlıoğlu Mecliste Ekip Başkanımız o masraf. Hakeza benzeri sistemimiz var. Biz oraya katılıyoruz. Benim adıma Koray Aydın gidiyor.” dedi.

Gerçeklik: AA
YORUMLAR
Kullanıcı Adı
500

Savcı Sayan’dan bomba sav! Muhalefetin adayının ki olacağını açıkladı Son zaman ruzname: Kılıçdaroğlu: ‘1935 Kurultayında üstelik Tartışılmış, ‘Kadının Suret Kıyafetine Kimesne Dokunmasın’ Diye Niteleyerek Değişmeyen Alınmıştır. Serencam dakika bili! Meral Akşener, Yolculuk Davası Tutuklularının Aileleriyle Görüştü

Cumhuriyet Altını El Partisi, Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, İYİ Tümen, Siyaset, Akıbet Zaman

Akıbet Dakika › Yöntem › İYİ Öğür Umumi Başkanı Akşener, gündeme ilişkin soruları yanıtladı Açıklaması – Akıbet Dakika

Bu haber AA marifetiyle mücehhez olup habere Sondakika.com yoluyla tek editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA vasıtasıyla hazırlanan hep duyum sitemizde hazırlandığı şekliyle kendi kendine servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Share: