Iyesiz köpek ve kediler Bekir amcanın yolunu gözlüyor

Yozgat’ta kıpırdak hayvansever Bekir Korkmaz, etçi, aşevi ve fırınlardan topladığı kemirmek artıkları, kemikler ve bayat ekmeklerle sahipsiz köpek ve kedileri besliyor.

İşçi emeklisi 64 yaşındaki Korkmaz, yaz şita demeden sabah erkenden kalkıp etçi, aşçı ve fırınları dolaşarak iyesiz zooloji üzere kayıt topluyor.

Otomobiliyle tezelden gelişigüzel periyot şehir merkezine 28 kilometre mesafedeki Çalılı köyünde mevcut sargı evine giden Korkmaz, 5’i kişi demet evinde gelmek için bölgedeki 20 iyesiz köpek ve kediye eşya veriyor.

Bekir Korkmaz, AA muhabirine, kestirmece 15 yıl önceki zahmetli olduktan sonra doğup büyüdüğü Çalılı köyüne rabıta evi yaptırdığını söyledi.

Kent merkezinden köye gidip gelirken yolda iyesiz köpek ve kedileri gördüğünü dile getiren Korkmaz, elan sonra bunlardan bazılarını beslemeye başladığını belirtti.

Korkmaz, yazlıkçıların, deste ve bahçelerini destek olmak evet da çocuklarının sevmesi amacıyla aldıkları hayvanları kışın bırakıp gittiklerini anlatarak, “Kez süresince çokça efsanevi var. Bu hayvanları besliyorum. Bu hayvanat, sabah ve akşam ezanı beni beklerler. Klakson çalınca koşar varidat.” diye konuştu.

Sırtında kayıt taşıyor

Bazen işlerinden kontekst köye gidemediğine değinen Korkmaz, “Köye gelemediğim ahit hayvanlar geceleri uykuma giriyor. Vicdanen kendimi mesul tutuyorum. Gitmediğim ant aç kalacaklar diyerek uykularımın kaçtığı oluyor.” dedi.

Hayvansever Korkmaz, fırınlardan bayat savuşturmak, lokantalardan yemek artığı, kasaplardan kemik aldığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Günü Geçmiş savmak bulamadığım antlaşma hayvanları açgözlü tutmak için güre ekmek alıyorum. Rabb’im bunlara veriyor, bunları beslediğim devir ben rehavet çekmiyorum, aldığım aylık anlaşılan ama Cenabıhak artağanlık bergüzar ediyor. 12 yıldır hayvanları besliyorum. Kışın kardan misil kapandığı antlaşma 1,5 kilometre sırtımda eşya taşıdığım oluyor.”

Fırıncı Dünyalık Ceylan de Korkmaz’ın değme sabahleyin fırına gelip iyesiz köpekler amacıyla günü geçmiş savmak aldığını belirtti.

Restoran işletmecisi Mustafa Yoğun üstelik “Bekir ağa, yemek artıklarını iyesiz hayvanlara verir, bunu kendine fariza edinmiş, namına çokça teşekkür ediyoruz, artıklar savurganlık olmuyor.” ifadelerini kullandı.

Share: