It Canlı eğitimi bitiren komandolar kasem etti

Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, Irak’ın kuzeyindeki Asos bölgesine planlı hava harekatıyla yıldırı örgütüne ilgilendiren hedeflerin vurulduğunu ve haddinden fazla sayıda teröristin birlikte işsiz hale getirildiğini söyledi.

Bakan Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Karaca Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Bahir Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Çekicilik Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan ile Isparta’daki Terörizmle Mücadele Eğitim Bilimi ve Manevra Merkezi Komutanlığına geldi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan 51’inci Gün Komando Er Kontratlı Er Kurs Kapanış Töreni’nde mütekellim Akaret, bati ve güçlü ayrımsız yetişek dönemini başarıyla bitiren kursiyerleri tebrik etti.

Güvenlik ortamının baştan şekillendiği, ağırbaşlı dengelerinin, aktörlerin ve rollerin sonsuz değiştiği aynı dönemden geçildiğine dikkati çeken Akaret, “Bölgemizde ve dünyada belirsizlik, riziko, zılgıt ve tehlikeler seçkin sabık aktarılma artmakta. Bu kritik dönemde bastırık ve demet alanı her sabık dönme genişleyen ülkemiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kendi inisiyatiflerini hayata geçirerek Orta Doğu’dan Balkanlar’a, Afrika’dan Kafkaslar’a büyüklüğünde geniş bire bir coğrafyada hazar ve istikrara ulama sağlamaktadır.” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin özellikle savunma ve güvenlik görünmek için serian rastgele alanda attığı adımlar ve kurduğu haddinden fazla boyutlu ilişkilerle bundan sonra uluslararası alanda işleyen haline geldiğini rapor fail Akaret, “Yani külfet alanımız üç kıta, rabıt alanımız ise bilcümle acun olmuştur.” dedi.

Akaret, bu süreçte görev ve sorumlulukları artan Milli Defans Bakanlığının, Cumhuriyet Altını tarihinin en kısık ve yer aktif faaliyetlerini yürütme ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Erbap olduğu nitelikli personelin yanı sıra domestik ve milli defans uran ürünleriyle desteklenen TSK, ‘hudut namustur’ anlayışıyla hudutlarımızın güvenliğini sağlamakta, terörü kaynağında yok etme stratejisi ve ‘terör az daha amaç orasıdır’ anlayışıyla, yetersiz ortamında ve çizi ötesinde ilkin FETÖ, PKK/YPG ve DEAŞ atılmak amacıyla cemi yıldırı örgütlerine karşı artan ayrımsız güç ve tempoda savaş etmektedir. Hakikaten son yerine 26-27 Eylül’bile Irak’ın kuzeyinde, Türkiye’ye 140 kilometre mesafedeki Asos bölgesine çekicilik harekatı yürütme edildi. Bu harekat kapsamında, terör örgütüne ait içinde in ve sığınakların üstelik olduğu 16 maksat, büyük bir başarıyla imha edilmiş, haddinden fazla sayıda yarıcı yıldırı örgütü mensubu işsiz arkaç getirilmiştir.

Böylece TSK, her nerede olurlarsa olsunlar, ne mağaraya girerlerse girsinler, nereye kaçarlarsa kaçsınlar, ne altyapı ve üstyapıdan bindi alırlarsa alsınlar teröristlerin peşinde olduğunu tıpkı posta henüz tam dünyaya göstermiştir.”

“Kıbrıslı kardeşlerimizin yakınlarında davalarında yanındayız”

Yiğit Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadelenin birlikte aynı azim ve kararlılıkla Türkiye’nin semalardaki ve denizlerdeki doğruluk ve menfaatlerini üstelik koruduğunu vurgulayan Akar, “Kıbrıslı kardeşlerimizin mevsuk davalarında mecmu imkanlarıyla yanlarında yer almakta, bunlara ekleyerek özellikle Azerbaycan ve Libya görünmek amacıyla arkadaş, cömert ve müttefiklerimizin sadık davasına bindi olmakta, aynı zamanda BM, NATO, AGİT, KEZ bünyesinde ve ikili anlaşmalar çerçevesinde dünyanın bir nice coğrafyasında görev yapmaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Mehmetçik’in yekpare bu faaliyetlerinde elde ettiği başarılardaki sunu şişman sabah yeli kaynağının, şehit ve gazilerin alplık ve fedakarlıkları ile milletin sevgisi, güveni ve duası olduğunu dile getiren Akaret, şöyle konuştu:

“Sizlerin bizlere olan sevgisi, güveni ve desteği sürdükçe başaramayacağımız tek şey, aşamayacağımız tek bariyer yoktur. Kalabalık-ulus anlayışında olan soylu milletimiz üzere askeriye mukaddes bir görevdir. Bunun için de milletimiz askerine Mehmetçik, ordusuna ‘Peygamber Ocağı’ demiştir. Yüreği yurt sevgisiyle yoğun siz zer esas ve babalar; vatana ve millete kalburüstü olsun diye niteleyerek iri çalışma ve fedakarlıklarla yetiştirdiğiniz evlatlarınızı, ülkemize ve milletimize gitmek için bu şerif ocağa kişi ettiniz. Evlatlarınız dahi mazisi azamet ve şerefle meşgul Türk ordusunun birer mensubu atılmak, balaban üniformamızı katlanmak amacıyla balaban azim ve kararlılık gösterdiler. Bu cesim yuvada, taze zırh arkadaşlarımız, milli, manevi ve mesleksel değerlerimiz için her tür engeli aşabilecek, gelişigüzel soy yıldırma ve tehlikeye alın koyabilecek kabiliyette ve faziletli kalifiye komandolar namına yetiştiler. Askerlik mesleğinin anne niteliklerini özümsemiş bu bıçkın evlatlarımızı, zaman mekteb-i birincil olan kıtalarına, komando er birliklerine uğurluyoruz.”

Sözlerinin sonunda alp komandoları benzeri nöbet daha kutlama fail Akar, “Yolunuz ve bahtınız bulutsuz olsun.” ifadesini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın kutlama mesajı

Törende, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği tebrik mesajı üstelik okundu.

Yiğit komandoları kutlama fail, ailelerine selamlarını ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

“Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve ülkemizin sunu seçkin kurumlarından biri olan Terörizmle Mücadele Eğitim ve Manevra Merkezi Komutanlığı, sınırlarımız içinde ve dışında nice kahramanlıklara imza atmış, binlerce mehabetli Türk askeri yetiştirmiş hümayun benzeri ocaktır. Binlerce almanak balaban tarihimizden ve ermiş milletimizden aldığı güç ve cesurca bugün kül dünyada askeriye sanatının genişlik korkusuz icracısı olan Türk ordusu, milli ve manevi değerlere bağlılığı ve emsalsiz yiğitliğiyle daima milletinin emrinde ve yasalar çerçevesinde görevinin başındadır. Zaman büyük bir denge ve gayretle destanlar yazdığımız terörle mücadelemiz, siz kabadayı erlerimizin katılımıyla daha de güçlenecektir. Ülkemizin ve milletimizin güvenliği, huzuru ve birliği için değme koşulda hız göstereceğinize, milletimizin dualarının da sizinle olacağına inancım tamdır. Rabbim Türk askerini rastgele tür beladan, kazadan, ihanetten, saldırıdan dulda buyursun.”

Notlar

Törende kursiyerler hesabına konuşan sözleşmeli asker Başkomutan Elverişsiz, muazzez Türk milletinin muhteşem Türk ordusunun yılmaz birer neferi olarak bakir görevlerine başlayacaklarını belirtti.?

Sınırlı, kursta büyük komando sınıfının asıl özelliklerini, taktik ve tekniğini, Türk askerinde bulunması gereken nitelikleri öğrendiklerini bildirdi.

Eğirdir Acı Komando Okulu ve Terbiye Merkezi Komutanı Tümgeneral Emre Tayanç da sonuç 2 yılda 162 bin 96 personeli eğiterek, Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırdıklarını söyledi.

Komutanlıklarında 9 ülkeden 6 bin 419 konuk askeri personele yetişek verdiklerini kaydeden Tayanç, askerlerin rastgele cins görevi başarıyla yerine getirebilecek şekilde kesintisiz demeden seçkin kalem albeni ve yer koşullarında soy muharebe şartlarında yetişek aldıklarını vurguladı.

Törende, eğitim bilimi birincisi kontratlı er Oğuzhan Takrir yaş kütüğüne çağ plaketini çaktı.

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, eğitim, atış, spor birincisi kontratlı erlere eğitim bilimi belgelerini verdi.

Bayrak ve alpinizm gösterisinin yapıldığı merasim ile Isparta Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi’nde 18 hafta asıl komando eğitimi alan 1503 kontratlı er mezun oldu.

Program, Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği ve sanatkâr Esat Kabaklı’nın verdiği mini konserin ardından yapılan geçit töreniyle sona erdi.Share: