İstanbul Valiliğince Iri Zafer’in 100. yılı nedeniyle izlence düzenlendi

İstanbul Valiliğince Mimar Sinan Üniversitesi Rektörlük binasında 30 Ağustos Galebe Bayramı programı düzenlendi.

Ev sahibi Uca Yerlikaya ile eşi Hatice Ziya Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1. Kargaşa Komutanı Orgeneral Mürtefi Müfrit ve eşi Şafak Ölçüsüz programda davetlilerle bayramlaştı.

Programda, 30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100’üncü yılı dolayısıyla hazırlanan “Balaban Atak-Çetmili Kişmiri Mürtefi Çavuş ve Oğlu Mehmet” belgeseli davetlilere izlettirildi.

Vali Yerlikaya, konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözlerini hatırlatarak, bunların milletin karakterini anlatmaya yettiğini söyledi.

Büyük Taarruz öncesindeki süreci üstelik anlatan Yerlikaya, “Canan Yâran, benzeri budun düşününüz; canından eren bildiği lahut vatan toprağı işgal edilmiş. Orduları dağıtılmış, tersaneleri kapatılmış, hep kaleleri zapt edilmiş. Rüya diye sarıldığı seçkin eğin şikeste olsun. İşte tam de o günlerde, 19 Mayıs sabahı Samsun’birlikte doğan gündüz, ‘Her madde bitti’ diyenlerin gözlerinin içine bakıp, ‘Her şey henüz yıpranmamış başlıyor.’ diyordu.” ifadelerini kullandı.

Yerlikaya, milletin küllerinden kalkışmak üzere ayağa kalktığını, sofrasındaki lokmasını, tarlasındaki ekinini, sırtındaki hırkasını Mehmetçiğin önüne serdiğini belirterek, istiklalin çocuk yolu gözleyen eli yapıncak anaların, dedelerin, nenelerin, gözü buğulu yetimlerin dilinden tek eksiltmediği yakarış olduğunu kaydetti.

Sakarya Düz Savaşı’nın sonrasında topyekun benzeri taarruza hazırlanıldığını anımsatan Yerlikaya, “Anca tıpkısı hücum olacaktı kim bu, kafasız dönüşü yoktu, telafisi yoktu. Sadece 207 bin Mehmetçik değil, adam bire bir budun çıkacaktı kavga meydanına. Nefesler tutulmuş, 26 Ağustos sabahı saat 05.30’de başlayan topçu ateşleri zaferi müjdeliyordu. Mehmetçik, Afyon ovasını ‘Allah Allah’ nidalarıyla inletirken, Hükümdar Alparslan’a selam yolluyordu.” diye konuştu.

“Türk milletini durdurmaya bugüne kadar kimsenin gücü yetmedi”

Vali Yerlikaya, gelişigüzel şişman ve cıvıl cıvıl olunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Vatanımızın ve milletimizin birliğini, dirliğini ve bütünlüğünü istemek şerif bildiğimiz görevimizdir. İnanmış ve tek yürek ergin, Türk milletini durdurmaya bugüne kadar kimsenin gücü yetmedi, imdi de yetmeyecek. Zira yeminimiz var. Hayat Dolu ve büyüyen Türkiye yolunda Çanakkale’deki üzere ateş parçası, Sakarya’daki kabil vicdanlı, Dumlupınar’daki kabilinden kararlı olmaya yeminimiz var. Bugün bizim söz günümüz. Zaman bizim bir ve beraberce bayramlaşma günümüz, şişman zaferimizin 100. yıl coşkusunu doyasıya tesit etmek amacıyla bir araya geldik. ve inşallah, 30 Ağustos zaferini, tarihe değerli harflerle yazdıran bu büyük millet, sonsuza dek birçok zafer coşkularını baş başa yaşayacak. Bizler, bize bu iri kıvanç ve mutluluğu bahşedenleri hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız.”

Programa, İstanbul Inanma Müdürü Galibiyet Magnezit, kaymakamlar, İstanbul’daki kamu çalım ve kuruluşlarının yöneticileri, azınlıkların dini temsilcileri, eğitim bilimi, afiyet, iş dünyası, kültür, konuşma ve spor camiasından çokça sayıda çağrılı katıldı.

Share: